Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2012

V Tatrách bojujú so snehovou kalamitouPredpoveď počasia na nedeľu V nedeľu bude malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Na severe bude oblačno až zamračené, najmä na severe sa vyskytnú snehové prehánky. Na ...Zdieľať
snehove jazyky a zaveje PREŠOV 14. januára (WEBNOVINY) – Predpoveď počasia na nedeľu


V nedeľu bude malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Na severe bude oblačno až zamračené, najmä na severe sa vyskytnú snehové prehánky. Na krajnom severe a na severných návetriach očakávame spočiatku aj trvalejšie sneženie.

Najvyššia denná teplota vystúpi na -3 až +2, na Kysuciach, Orave, Turci, Liptove a na Spiši okolo -5 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo -11 stupňov.

Fúkať bude západný až severozápadný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h), na juhozápade a na Orave, Liptove a Spiši 4 až 8 m/s (15 až 30 km/h), v nárazoch miestami do 15 m/s (55 km/h), na východe severozápadný až severný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h) a na hrebeňoch hôr prudký vietor. V severných okresoch prešovského kraja dnes zažívajú cestári pre snehové prehánky a silný vietor nápor práce.

Prechodne sa na niektorých úsekoch ciest vytvárajú snehové jazyky, ale všetky cesty sú zjazdné.

Popoludní o 14:45 z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že pre husté sneženie a silný vietor bola uzavretá pre kamiónovú dopravu cesta 1/73 Vyšný Komárnik, v okrese Svidník smerom na hraničný priechod do Poľska.

Zo Strediska údržby ciest Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja dispečer po asi poldruhahodine informoval, že cestu sa im podarilo sprejazdniť. V okrese Svidník však silno sneží a na niektorých úsekoch fúka vietor.

Snehové prehánky a silný vietor komplikovali dnes popoludní pracovnú zmenu aj cestárom na hranici okresov Prešov a Sabinov, kde sa vytvárajú miestami snehové jazyky. Záveje komplikovali jazdu vodičom v okolí obcí Bertotovce, Jarovnice a Šindliar.

Dispečer zo Strediska údržby ciest v Nižnej Šebastovej Ľubomír Kapusník pre tlačovú agentúru SITA uviedol, že zvýšenú pozornosť by mali venovať jazde autom lyžiari, ktorí sa budú vracať z rekreačného strediska Drienica smerom na Lipany. Cestári majú v teréne šesť sypačov. V oblastiach Humenné a Vranov nad Topľou sú cesty po chemickom posype mokré. V okrese Medzilaborce nasnežilo najviac. V okolí Stakčína fúka silný vietor.

Ako uviedol pre SITA krajský operačný dôstojník z prešovského Hasičského a záchranného zboru Peter Korž, v priebehu dňa hasiči pomáhali viacerým vodičom, ktorí zapadli do snehu, všetky prípady sa zaobišli bez zranení. Najviac vodičom skončilo v záveji v okrese Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad.

Záchranná služba varuje pred lavínami

Horská záchranná služba upozorňuje na zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Ako informuje Horská záchranná služba (HZS) na svojej webstránke http://www.hzs.sk, vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku naďalej trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.

Pri ďalšom snežení a silnom vetre má lavínové nebezpečenstvo stúpajúcu tendenciu.

"Uvoľnenie lavín môže spôsobiť už i malé dodatočné zaťaženie snehovej pokrývky - samotný horolezec alebo turista so snežnicami, lyžiar počas dynamickej jazdy. V tejto situácii je možný aj výskyt malých a stredne veľkých spontánnych lavín," zdôrazňuje HZS.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Banskej Bystrici padnú staré vianočné stromčeky na úžitok
<< predchádzajúci článok
Angelu Merkelovú zníženie ratingov neprekvapilo

V Tatrách bojujú so snehovou kalamitou - diskusné fórum čitateľov