Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. februára 2010

V tímoch v Afganistane sú aj dvaja SlováciDo činnosti provinčných rekonštrukčných tímov v Afganistane sa priamo v teréne zapájajú aj dvaja Slováci. V rámci nich nepretržite hodnotia stav plnenia ...Zdieľať
Uruzgan

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) - Do činnosti provinčných rekonštrukčných tímov v Afganistane sa priamo v teréne zapájajú aj dvaja Slováci. V rámci nich nepretržite hodnotia stav plnenia už rozbehnutých projektov civilno-vojenskej spolupráce a hľadajú možnosti pre nové projekty v konkrétnej oblasti. Ťažiskom práce slovenských príslušníkov je spolupráca a komunikácia medzi civilnými a vojenskými zložkami, ktoré pomáhajú obyvateľom provincie Uruzgan, uviedol hovorca ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Slováci sú na základni situovanej hlboko vo vnútrozemí provincie. Osadenstvo na týchto patrolovacích základniach je zložené zo skupiny 10 koaličných vojakov a približne 30 príslušníkov afganskej armády. Na strážení a obrane základne sa podieľajú všetci jej príslušníci. Desaťčlenné skupiny zložené s príslušníkov koaličných síl a vojakov Afganskej národnej armády vykonávajú bojové prieskumné hliadky mimo základne približne štyri až päťkrát do týždňa, niekedy sú to aj viacdenné patroly. Príslušníci pri patrolách často čelia priamej a nepriamej paľbe povstalcov.

Provinčné rekonštrukčné tímy už niekoľko rokov asistujú afganskej vláde rozšíriť jej vplyv, stabilizovať situáciu v provincii a podporovať zavádzané reformy. K tomu využíva takzvaný 3D koncept - Diplomacy (Diplomacia), Defense (Stabilizácia bezpečnostnej situácie) a Development (Hospodársky rozvoj). Za posledné dva roky sa tímy podieľali na výstavbe 59 škôl, ôsmich zdravotných stredísk a taktiež asistovali pri odbornej príprave pomocného zdravotníckeho personálu. Sadivo a hnojivo distribuovali 20-tisíc farmárskym rodinám. Hlavným artiklom je šafran, ktorý je nenáročný na zavlažovanie a je alternatívou pestovaniu maku. V spolupráci s nemeckou mimovládnou organizáciou GTZ sa podieľa na výstavbe cesty medzi Tarin Kowt - hlavným mestom provincie Uruzgan a mestom Chora, ktoré je tretím najväčším mestom v provincii. Pre rozvoj provincie je nepochybne dôležitá aj pomoc pri výstavbe letiskového terminálu a rekonštrukcii pristávacej plochy v hlavnom meste. K aktivitám provinčných rekonštrukčných tímov patria aj krátkodobé projekty, ako napríklad spevňovanie poľných ciest, výstavba mostov, hrádzí, kopanie a čistenie zavlažovacích kanálov, vŕtanie studní, jednoduchšie opravy škôl či dodávky ošatenia, alebo pomoc so zásobovaním. Od roku 2001 sa len v provincii Uruzgan realizovalo takmer 900 projektov civilno-vojenskej spolupráce, informoval Vanga.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Posledná rozlúčka s poetkou Kováčovou v stredu
<< predchádzajúci článok
Greenpeace žaluje envirorezort pre Mochovce

V tímoch v Afganistane sú aj dvaja Slováci - diskusné fórum čitateľov