Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. januára 2009

V Trenčíne na sídlisku sa zaobídu aj bez plynu, kúria slamou



Obyvatelia najväčšieho trenčianskeho sídliska Juh sa aj napriek plynovej kríze nemusia obávať o dodávky tepla do ich bytov. Okolo 2 800 domácností, teda dve tretiny sídliska, vykuruje najväčšia ...



Zdieľať
TRENČÍN 13. januára (WEBNOVINY) – Obyvatelia najväčšieho trenčianskeho sídliska Juh sa aj napriek plynovej kríze nemusia obávať o dodávky tepla do ich bytov. Okolo 2 800 domácností, teda dve tretiny sídliska, vykuruje najväčšia kotolňa v Trenčíne, ktorú pred niekoľkými mesiacmi upravili na spaľovanie slamy. Dodávateľ tepla hovorí, že okrem cenovej výhodnosti lacného paliva sa v týchto dňoch ukazuje obrovská výhoda využívania viacerých druhov palív.


Táto kotolňa je experimentom dodávateľa tepla, firmy Služby pre bývanie. „Je to technológia z Dánska, náklady na rekonštrukciu kotolne dosiahli 3,3 milióna €. Jej výkon je osem megawattov. Ľudia na teple ušetria 10 až 15 %. Dnes sa jednoznačne ukázalo, že to má svoj ekonomický a bezpečnostný zmysel,“ uviedol konateľ spoločnosti Jozef Greňo, ktorý hovorí, že slama je najlacnejší druh biomasy. Priznal, že sú s ňou aj problémy, pretože sa zle prepravuje a práši sa z nej.



Priamo v kotolni majú naskladaných vyše sto ton slamy stlačenej do stohov, ktorá vydrží na dva a pol dňa kúrenia. Zásoby sú v hale s rozmermi približne 30x10 metrov a siahajú do výšky viac ako päť metrov. Ročne na sídlisku spotrebujú asi deväťtisíc ton slamy. „Na sklade si držíme dvojročnú zásobu slamy, získavame ju z okolia Nového Mesta nad Váhom, Bánoviec nad Bebravou alebo Trnavy,“ doplnil Greňo. Lacnejšie teplo budú mať podľa jeho slov v celom Trenčíne, pretože firma ušetrené náklady za plyn rozpočíta na ich všetkých odberateľov.

Spoločnosť chce slamou kúriť aj na sídlisku Sihoť na opačnej strane mesta. Ich zámer na prerobenie kotolne na Považskej ulici sa však stretol s nevôľou tamojších obyvateľov, ktorí spísali petíciu. „Žiadosti sme nevyhoveli, občania mali výhrady voči slame. Obávali sa zvýšenej prašnosti a množstva áut, ktoré by biomasu vozili,“ uviedol primátor Trenčína Branislav Celler. Ak by sa tieto neduhy spojené s pálením slamy vyriešili, mesto podľa jeho slov nebude podobným zámerom brániť. Ako uviedol Greňo, na Sihoti z kapacitných dôvodov plánujú využívať slamu zlisovanú do brikiet. V Trenčíne je 30 kotolní. „Našou víziou je, aby pomer pri výrobe tepla bol 70 % biomasa a 30 % plyn,“ dodal. Len sprevádzkovaním tej na Sihoti by podľa neho dosiahli už 45 %.

Slovensko je siedmy deň bez dodávok plynu z Ruska. Môžu za to spory medzi Ruskom a Ukrajinou o cenu plynu. Kríza sa možno onedlho skončí. Ruský plynárenský koncern Gazprom požiadal ukrajinskú energetickú spoločnosť Naftogaz, aby začala pumpovať 76 miliónov kubických metrov plynu denne cez ukrajinské územie. Uviedla to dnes spoločnosť Naftogaz. Gazprom za normálnych podmienok dodáva smerom do Európy približne 300 miliónov kubických metrov plynu denne. "Plyn sa začal hýbať o 8:00 stredoeurópskeho času. Všetko je v poriadku," uviedol oficiálny predstaviteľ Gazpromu v moskovskom sídle spoločnosti. Gazprom však o niekoľko hodín neskôr oznámil, že Ukrajina dodávky ruského plynu do Európy blokuje.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kubiš zostáva ministrom do vyriešenia krízy, informoval Fico
<< predchádzajúci článok
Za vraždu a zneuctenie dôchodkyne dostal 25 rokov