22. marca 2015

V treťom zápase play off extraligy si Nitra podmanila Bystricu 3:2

Hokejisti HK Nitra, archívne foto

Hokejisti HK Nitra, archívne foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Banská Bystrica 22. marca (TASR) - V treťom semifinálovom zápase play off hokejovej extraligy medzi HC'05 B. Bystrica a HK Nitra zvíťazili hostia 3:2 a Nitrania sa tak ujali vedenia v sérii 2:1. V zápase vyhrávali 2:0, no potom dovolili domácim vyrovnať, aby nakoniec rozhodujúci gól strelil v oslabení obranca Milo v 51. minúte.

Domáci sa postarali pred zápasom o rôzne divácky príťažlivé vložky, no po prvej tretine sa na ne veľmi rýchlo zabudlo. Nitrania boli lepší, vypracovali si viac šancí a čo bolo podstatné, viedli gólom L. Nováka v 10. min. Stačilo naň zaváhanie, chyba pri strate puku, v prečíslení Tománek naservíroval nahrávku na L. Nováka a puk skončil v ľavej šibenici bránky Košarišťana. Hostia si úvodný gól po predchádzajúcej nápaditej hre zaslúžili. V 7. min sa ocitol v šanci Piačka, v 10-tej zasa Slovák a aj Pupák v 14. min bol veľmi blízko ku gólu. V 20. min stihol ešte ohroziť Košarišťana pohotovou strelou H. Ručkay a domáci mali nad čím premýšľať.

Aj keď už v 2. min Kytnár vyslal na Valenta nádejnú strelu, nasledovali prázdne minúty bez väčšej príležitosti, či pohľadnejšej kombinácie a až Kudrna a Handzuš v presilovke medzi 18. a 19. min ukázali, že aj oni si vedia vytvoriť priestor na streleckú parketu. V druhej tretine 'barani' preradili na vyšší rýchlostný stupeň, častejšie strieľali a pretláčali sa pred bránku. Možno ich vystrašila a prebrala Tománkova žŕdka v 22. min, pretože hneď na ňu sa navrstvila v presilovke žŕdka Kafku. V 28. min Nitranov posunul do vedenia dorazený puk Bajteka v 32. min, no odvtedy prežívali pred svojou bránkou často horúce chvíle. V 34. min zazvonila po Handlovského strele žŕdka, vzápätí sa snažil o odplatu v nájazde J. Ručkay. O vytúžený gól domácich sa postaral v 36. min Handlovský po tečovanej strele od Čížka, prekonať Valenta v bránke mohol aj Hudec.

Nejasnú zápletku 19 sekúnd pred koncom tretiny rozriešil až videorozhodca, gól Slováka korčuľou neuznal a domáci sa mohli počas prestávky nachystať na ďalšiu ofenzívu. A prišla v tom najlepšom vydaní v 44. min po hrubej chybe Nitranov za svojou bránkou, po ktorej Kudrna nahral úplne voľnému Kytnárovi pred bránkou a vyrovnal. Odvtedy už každá jedna akcia vyvolávala napätie, v 46. min spálil možnosť hosťujúci R. Školiak, potom zasa domáci Zigo, či Nitrančan Milo v 48. min. Hostia sa vzopreli v 51. min v oslabení, keď po rýchlom prečíslení a nahrávke Pupáka pred bránku skóroval Milo. Na odvetu sa už 'barani' nezmohli a nepomohla im ani 75-sekundová hra bez brankára.

HC'05 B. Bystrica - HK Nitra 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 36. Handlovský (Čížek), 44. Kytnár (Kudrna) - 10. L. Novák (Tománek), 32. Bajtek (Pupák), 51. Milo (Pupák), rozhodcovia Kubuš, Müllner - Gajan, Kacej, vylúčení 4:4, presilovky 0:0, v oslabení 0:1, 2841 divákov. Stav série 1:2.

HC'05 B. Bystrica: Košarišťan - Čížek, Kousalík, Gründling, M. Rosandič, Jaborník, Bambúch, Guimond, Biro - Hudec, Handzuš, Kudrna - White, Kytnár, Surový - Kafka, Heizer, Handlovský - Matoušek, Zigo, Kadura

HK Nitra: Valent - Milo, Mezei, Ordzovenský, König, M. Novák, Kuzma, Bednár, Bačík - Pupák, Štefanka, Bajtek - L. Novák, Stümpel, Tománek - H. Ručkay, Školiak, Slovák - J. Ručkay, Lelkeš, Piačka