Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. augusta 2015

V Trnave skúmajú archeológovia podoby stredovekého osídlenia



V Trnave na Štefánikovej ulici archeológovia skúmajú podoby stredovekého osídlenia.



Zdieľať
V Trnave na Štefánikovej ulici archeológovia skúmajú podoby stredovekého osídlenia. Foto: Branislav Lesák
Trnava 2. augusta (TASR) – Historické jadro Trnavy vydáva archeológom aj v tomto roku vzácne svedectvo o dobách minulých. V jeho centre na Štefánikovej ulici, po ktorej viedla významná obchodná Česká cesta, v dome číslo 4 hľadajú v týchto týždňoch podoby stredovekého osídlenia. Výskum vedie Branislav Lesák z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave.


Výskum sa koná v dvorovej časti domu na ploche zhruba 700 štvorcových metrov. Investor tam ráta s výstavbou suterénnych priestorov v rámci budovania kultúrneho a spoločenského centra Malý Berlín. Pre túto myšlienku spojil susediace pozemky domov na Trojičnom námestí 5, Štefánikovej 4 a Pekárskej 40, čo vytvára veľkorysý vnútorný priestor na aktivity centra kultúry a kreatívneho priemyslu. Archeológovia tam odokryli stredoveké kultúrne vrstvy a dostali sa nateraz do hĺbky 3,5 metra.

"Identifikovali sme pozdĺž severnej hranice parcely niekoľko sídliskových horizontov - najmladší z druhej polovice 16. storočia, pod ním z 15. storočia, ešte nižšie z polovice 14. storočia a dosiaľ najstaršia odkrytá je vrstva z prelomu 13. a 14. storočia," povedal Lesák pre TASR. Nie sú však ešte úplne "na dne". Predpokladaný doklad o osídlení v 12. storočí sa nachádza ešte hlbšie a až pod ním možno očakávať geologické podložie.

Vzhľad a využitie parcely domu na Štefánikovej 4 sa stáročiami v podstate nemenil. Bola to podľa Lesáka veľká stredoveká parcela 18 metrov široká a najmenej 53 metrov dlhá. V uličnej čiare bola obytná časť, kde stavebno-historický výskum lokalizoval najstarší murovaný dom zo 14. storočia. Vo dvorovej časti parcely sa nachádzali hospodárske a výrobné objekty z hliny a dreva a medzi nimi komunikácia. Staršia zo štrku, posledná z 19. storočia z kamennej dlažby. Archeológovia našli množstvo úlomkov keramiky, mince, predmety dennej spotreby, tvoriace mozaiku o živote stredovekého človeka. Objekty, slúžiace ako zázemie domu, zanikali pravidelne požiarom, podľa Lesáka možno aj riadeným. Svedčia o tom viaceré zuhoľnatené vrstvy. "V nižších vrstvách sme našli veľmi dobre zachované drevo. Vzorky idú na dendrochronologickú analýzu, ktorá určí, kedy bol strom vyťatý či spracovaný," povedal Lesák.

Výskum v týchto dňoch pokračuje a potrvá podľa jeho slov najmenej do začiatku septembra, prípadne podľa potreby aj dlhšie. "Trnava patrí medzi významné archeologické lokality, ktoré prezentujú vývoj stredovekého mesta ako takého," konštatoval Lesák. Dom na Štefánikovej 4 žil podľa neho čulým, možno obchodným životom. Nálezy z tejto lokality pôjdu neskôr podľa rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu Trnava do niektorého z múzeí, do úvahy prichádzajú aj rôzne formy prezentácie výsledkov výskumu priamo v objekte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V sklade v Michalovciach horela slama, odhadovaná škoda je 35.000 eur
<< predchádzajúci článok
POTVRDENÉ: Trosky nájdené na ostrove Reúnion patria Boeingu 777