Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2013

V Tunise sa so zavraždeným lídrom lúčili desaťtisíce ľudí



Desaťtisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v Tunise pri príležitosti poslednej rozlúčky so zavraždeným tuniským opozičným lídrom Šukrím Bilajdom. Ľudia stáli pozdĺž približne ...



Zdieľať
tunis TUNIS 8. februára (WEBNOVINY) - Desaťtisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v Tunise pri príležitosti poslednej rozlúčky so zavraždeným tuniským opozičným lídrom Šukrím Bilajdom.


Ľudia stáli pozdĺž približne štvorkilometrovej cesty, ktorou viezli truhlu s pozostatkami zastreleného kritika vlády na cintorín. Pohreb koliduje s tradičnými piatkovými modlitbami a večer sa očakávajú protivládne demonštrácie v centre hlavného mesta.

Odbory vypočuli výzvu opozície a vyhlásili generálny štrajk čo spôsobilo, že medzinárodne letisko zrušilo všetky lety. V pohotovosti je armáda vrátane vrtuľníkov, ktoré krúžia nad mestom. Podľa aktuálnych informácií už polícia použila slzotvorný plyn proti agresívnym demonštrantom v centre mesta aj neďaleko cintorína.

Stredajšia vražda lídra opozície spôsobila v severoafrickej krajine mohutné demonštrácie proti islamskej vláde a sekulárny opozičný blok oznámil odchod z národného zhromaždenia. Tuniský premiér Hamádí Džibálí krátko na to prisľúbil sformovanie novej vlády zloženej výlučne z technokratov. Kabinet by mal krajinu priviesť k predčasným voľbám.

Tunisko sa aj dva roky po páde režimu dlhoročného autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího zmieta v sociálnych nepokojoch spôsobených frustráciou z faktu, že ľudové povstanie neprinieslo zlepšenie životných podmienok obyvateľov severoafrickej krajiny.

Revolúcia v Tunisku sa začala v decembri 2010 po tom, čo sa na ulici na protest proti policajnému prenasledovaniu podpálil pouličný predavač.

Následné demonštrácie viedli k pádu bin Alího režimu a spôsobili vlnu nepokojov, ktorá sa rozšírila aj do ďalších krajín severnej Afriky a Blízkeho východu a vošla do dejín ako Arabská jar.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lídri Európskej únie sa dohodli na podobe rozpočtu
<< predchádzajúci článok
Podľa francúzskeho premiéra vláda nerokuje o vstupe do PSA