Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. februára 2013

V Tunisku zavraždili opozičného lídra, ľudia demonštrujú



Tuniskom aj vo štvrtok otriasajú nepokoje vyvolané stredajšou vraždou opozičného lídra Šukrího Bilajda. Napriek početnej policajnej prítomnosti v uliciach hlavného mesta pochodovali jeho ...



Zdieľať
tunisko GAFSÁ 7. februára (WEBNOVINY) - Tuniskom aj vo štvrtok otriasajú nepokoje vyvolané stredajšou vraždou opozičného lídra Šukrího Bilajda.


Napriek početnej policajnej prítomnosti v uliciach hlavného mesta pochodovali jeho centrom stovky ľudí smerujúce k budove ministerstva vnútra. Demonštranti žiadali odstúpenie vlády.

Obdobná akcia sa konala aj v meste Gafsá, kde sa pred úradom guvernéra zišli stovky ľudí, ktoré sledovali Bilajdov symbolický pohreb. Následne na prítomných policajtov hádzali zápalné fľaše a kamene. Polícia na ich rozohnanie použila slzotvorný plyn.

Sekulárny opozičný blok pozostávajúci zo štyroch strán v stredu oznámil odchod z národného zhromaždenia a vyzval na generálny štrajk. Jeho predstavitelia tak urobili v reakcii na vraždu opozičného lídra, ktorá vyvolala mohutné protesty pred budovou ministerstva vnútra.

Niekoľko tisíc ľudí skandovalo heslá proti islamskej vládnej strane Ennahdá, ktorá podľa nich stojí za vraždou kritika jej politiky. Tuniský premiér Hamádí Džibálí v stredu večer v mimoriadnom prejave prisľúbil sformovanie novej vlády zloženej výlučne z "technokratov"

Tunisko sa aj dva roky po páde režimu dlhoročného autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího zmieta v sociálnych nepokojoch spôsobených frustráciou z faktu, že ľudové povstanie neprinieslo zlepšenie životných podmienok obyvateľov severoafrickej krajiny.

Revolúcia v Tunisku sa začala v decembri 2010 po tom, čo sa na ulici na protest proti policajnému prenasledovaniu podpálil pouličný predavač. Následné demonštrácie viedli k pádu bin Alího režimu a spôsobili vlnu nepokojov, ktorá sa rozšírila aj do ďalších krajín severnej Afriky a Blízkeho východu a vošla do dejín ako Arabská jar.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dell posilňuje aliancie s partnermi
<< predchádzajúci článok
Naši študenti excelovali v Európskom parlamente