Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. apríla 2015

V Turecku položili základný kameň prvej jadrovej elektrárne



Ilustračné foto Foto: TASR



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR


Ankara 14. apríla (TASR) - Položením základného kameňa spustilo dnes Turecko sporný projekt výstavby svojej prvej jadrovej elektrárne v hodnote 20 miliárd dolárov. Ekológovia projekt kritizujú, avšak vláda v Ankare dúfa, že sa ním začne nová éra väčšej energetickej sebestačnosti krajiny, napísala agentúra AP.

Podľa aktivistov sa dnešný slávnostný akt otvorenia výstavby konal aj napriek tomu, že v súvislosti s elektrárňou, ktorú stavia ruská jadrová agentúra Rosatom pri meste Mersin na pobreží Stredozemného mora, prebieha niekoľko súdnych sporov. Aj preto bránu k miestu, kde sa konal ceremoniál, zablokovali aktivisti, ktorých však po chvíli rozohnala vodnými delami polícia.

"Žiadna krajina sa nemôže rozvíjať bez jadrovej energie," uviedol turecký minister energetiky Taner Yildiz na slávnostnom otvorení výstavby, ktorého sa zúčastnil aj šéf Rosatomu Sergej Kirijenko a iní poprední tureckí a ruskí činitelia.

Ide o prvú z troch jadrových elektrární, ktoré Turecko v súčasnosti plánuje postaviť, aby znížilo svoju závislosť od dovozu elektriny z Ruska a Indie.

Druhú elektráreň má pri čiernomorskom meste Sinop postaviť francúzsko-japonské konzorcium a v pláne je aj tretia, o ktorej umiestnení však ešte nie je rozhodnuté.

"Keby sme túto elektráreň postavili pred desiatimi rokmi, ušetrili by sme 14 miliárd dolárov za nákup zemného plynu,"
uviedol ďalej Yildiz, ktorý spolu s Kirijenkom položil základný kameň novej elektrárne.

Tá bude mať štyri bloky - každý s výkonom 1200 MW - a vzhľadom na skutočnosť, že bude stáť v seizmicky aktívnej oblasti, mala by podľa tureckých predstaviteľov odolať aj zemetraseniu s magnitúdou 9,0.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Začalo sa dvojdňové rokovanie šéfov diplomacií krajín G7
<< predchádzajúci článok
Turecký prúd by mohol smerovať cez Srbsko a Maďarsko do Rakúska