Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. októbra 2017

V Turecku prepustili osem z 11 zadržiavaných ľudskoprávnych aktivistov



Súd v Istanbule v stredu na úvod procesu s 11 ľudskoprávnymi aktivistami obvinenými z členstva v teroristických skupinách a napomáhania týmto skupinám prekvapujúco nariadil ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Istanbul 26. októbra (TASR) - Súd v Istanbule v stredu na úvod procesu s 11 ľudskoprávnymi aktivistami obvinenými z členstva v teroristických skupinách a napomáhania týmto skupinám prekvapujúco nariadil prepustenie ôsmich z nich z vyšetrovacej väzby. Informovala o tom agentúra DPA.


Na slobodu sa tak ešte v priebehu noci dostanú aj riaditeľka tureckej pobočky organizácie Amnesty International Idil Eserová, nemecký ľudskoprávny aktivista Peter Steudtner a švédsky IT špecialista Ali Gharavi.

Právnik Steudtnera a Gharaviho uviedol, že obaja môžu po prepustení opustiť územie Turecka.

Vo väzbe naďalej zostáva Taner Kilič, predseda správnej rady Amnesty International Turecko, ktorého zadržali už o niekoľko týždňov skôr ako ostatných aktivistov. Kilič je obvinený okrem iného z členstva v zakázanom hnutí moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý mal zosnovať vlaňajší neúspešný pokus o prevrat v Turecku. Proces s ním sa začne vo štvrtok v Izmire.

Zvyšných aktivistov zadržali 5. júla pri policajnom zásahu v hoteli na ostrove Büyükada ležiacom neďaleko Istanbulu, kde sa mal konať seminár o digitálnej bezpečnosti. V prípade uznania za vinných im hrozilo až 15 rokov väzenia.

Po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat z 15. júla 2016 turecké úrady začali rozsiahle čistky proti údajným sympatizantom Gülenovho hnutia. Zo štátnych inštitúcií bolo prepustených viac ako 150.000 ľudí. Pre podozrenie z napojenia na teroristické skupiny zatkli v krajine vyše 50.000 ľudí.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Talianska vláda prežila vyslovenie dôvery
<< predchádzajúci článok
Poslanci opäť odmietli zbaviť prezidenta Brazílie imunity