Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. októbra 2011

V uliciach sa začne zbierka Dni nezábudiek



Tisíce dobrovoľníkov začnú v sobotu v uliciach Slovenska rozdávať informačné letáky o duševnom zdraví a nezábudky, ktoré majú pripomenúť dôležitosť duševného ...



Zdieľať
nezabudky BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) - Tisíce dobrovoľníkov začnú v sobotu v uliciach Slovenska rozdávať informačné letáky o duševnom zdraví a nezábudky, ktoré majú pripomenúť dôležitosť duševného zdravia.


Oficiálne tak odštartujú ôsmy ročník informačnej kampane a celonárodnej zbierky Dni nezábudiek, ktorá potrvá do stredy. Vybrané peniaze rozdelí Liga za duševné zdravie (LDZ) na projekty do jednotlivých regiónov.

Zbierku možno podporiť aj zaslaním SMS na číslo 833 v sieti všetkých operátorov v hodnote jedného eura alebo finančným príspevkom poslaným na účet ligy.

Svetový deň duševného zdravia si pripomíname 10. októbra. Podľa štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií výskyt nových duševných porúch vzrastá ročne približne o 23 percent. Téma tohtoročnej kampane je Nezabudnite na svoje duševné zdravie. Liga sa snaží, aby sa človek dostal včas k odborníkovi a k správnej liečbe.

K tomu je okrem iného potrebné postupné dobudovanie komplexnej siete služieb. Podľa vzorov z vyspelejších krajín by mali byť súčasťou komplexnej siete okrem modernej nemocničnej starostlivosti aj krízové centrá, denné stacionáre, rôzne formy rezidenčných služieb, napríklad chránené bývanie a služby pracovnej či sociálnej rehabilitácie.


Byť zdravý sa oplatí

"Starať sa o duševné zdravie je aj veľmi ekonomické. Pre nás všetkých je výhodnejšia prevencia a včasná liečba psychických porúch ako straty spôsobené dlhodobou práceneschopnosťou prípadne invaliditou postihnutých. Starať sa o vlastné duševné zdravie znamená napomáhať pohode blízkych ľudí. Každá štvrtá rodina je postihnutá duševným ochorením niekoho blízkeho," skonštatoval Anton Heretik z odbornej rady LDZ.

Riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková pripomína, že ľudia s duševnými chorobami a psychosociálnymi poruchami stále patria k marginalizovaným a najviac zraniteľným skupinám obyvateľstva.

"To je hlavné posolstvo najnovšej správy WHO o duševnom zdraví a rozvoji z minulého roka. Aj keď správa konštatuje, že možnosti diagnostiky a dostupnosť liečby sa v mnohých štátoch výrazne polepšili, málo úspešné je lámanie predsudkov a bariér, ktoré bránia vstupu ľudí s duševnými chorobami do ekonomického a spoločenského života," poznamenala.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európa by nemala otáľať s rekapitalizáciou, tvrdí Merkelová
<< predchádzajúci článok
Produkcia v priemysle v auguste medziročne stúpla o 4,2 %