Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. augusta 2016

V USA koluje petícia proti dodávkam uránu do Belgicka



Na ilustračnej snímke nákladné autá vezú kontajnery so zásielkou uránu v prístave v Petrohrade, ktoré prepravia do amerického Baltimoru vo štvrtok 14. novembra 2013.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke nákladné autá vezú kontajnery so zásielkou uránu v prístave v Petrohrade, ktoré prepravia do amerického Baltimoru vo štvrtok 14. novembra 2013. Foto: TASR/AP
Brusel 10. augusta (TASR) - Belgicko by nemalo odoberať obohatený urán zo Spojených štátov, pretože belgické jadrové zariadenia sa môžu stať ľahkým terčom teroristov a tí môžu takto získaný urán využiť na výrobu bomby. To je hlavným cieľom americkej petície, za ktorou stojí profesor Alan J. Kuperman z Texaskej univerzity, informovala dnes belgická televízna stanica RTBF.


Kuperman tvrdí, že už nie je bezpečné posielať obohatený urán do Belgicka, krajiny, ktorej jadrové elektrárne sú možným terčom teroristov zo skupiny Islamský štát (IS).

Americký urán odoberá Centrum pre výskum jadrovej energie v meste Mol na severe Belgicka, v blízkosti holandskej hranice. Každý rok ide o množstvo okolo 150 kilogramov uránu vojenskej kvality. Látka používaná v jadrovom ústave v Mole je zameraná najmä na lekárske účely, avšak ak by sa obohatený urán dostal do nepovolaných rúk, mohol by byť použitý aj na výrobu jadrovej zbrane.

Obavy autorov petície sa vystupňovali po tom, ako v roku 2015 polícia odhalila, že jeden z riaditeľov Centra pre výskum jadrovej energie bol sledovaný a filmovaný prívržencami IS.

Podľa RTBF profesor Kuperman tvrdí, že teroristická hrozba spojená so zneužitím uránu v Belgicku je skutočná. Ak by sa teroristi zmocnili uránu z centra v Mole, mali by dostatok látky na výrobu mimoriadne ničivej bomby.

"Ak sa dostanú k obohatenému uránu, môžu vyrobiť jadrovú bombu podobnú tej, ktorá bola na sklonku druhej svetovej vojny zhodená na Japonsko," upozornil Kuperman.

Belgická strana však túto petíciu nepovažuje za potrebnú, pretože aj pred výskumným centrom v Mole, aj pred jadrovou elektrárňou vo Fleurus sú ozbrojené hliadky zaisťujúce ich bezpečnosť. Okrem toho sa obohatený urán vkladá do jadrového reaktora a na jeho vyňatie sú potrebné špecifické odborné znalosti.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súčasné počasie návštevníkom kúpaliska v Dunajskej Strede nepraje
<< predchádzajúci článok
Čertova dolina pri Muránskej planine je už pre turistov priechodná