Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. októbra 2005

V USA rozdávali „červené karty“





Zdieľať
Americká federálna veľká porota sa včera zišla na stretnutí so špeciálnym žalobcom Patrickom Fitzgeraldom, na ktorom posudzovala vznesenie kriminálnych obvinení v súvislosti so zverejnením identity tajnej agentky Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Valerie Plameovej. Fitzgerald mal včera večer SEČ na tlačovej konferencii oznámiť, kto bude obvinený.
Podľa zdrojov blízkych Bielemu domu by mal byť obvinený Lewis „Scooter“ Libby, šéf štábu viceprezidenta Dicka Cheneyho, a možno aj iní predstavitelia. Fitzgerald údajne vo štvrtok informoval prezidenta USA Georgea W. Busha, že jeho popredný politický poradca a blízky rodinný priateľ Karl Rove nebude obvinený, aj keď zostane predmetom vyšetrovania a bol pravdepodobne iniciátorom celej aféry.
Kauza prepukla po vyzradení identity Plameovej v magazíne Time v júli 2003, čo mohla byť podľa niektorých kruhov pomsta administratívy za negatívny postoj jej manžela, bývalého veľvyslanca Josepha Wilsona, k irackej vojne. Ten krátko predtým kritizoval vládu USA, že vedome zavádzala svetovú verejnosť tvrdením, že Irak sa pokúšal nakúpiť urán v Nigeri. Biely dom potom musel skutočne priznať, že informácia tajných služieb bola pochybná a že sa nikdy nemala do prejavu prezidenta Busha dostať. Rove údajne povedal reportérovi Time Mattovi Rowemu, že Plameová pracuje v CIA, ale vyšetrovateľovi najprv tvrdil, že sa na to nepamätá. Libby nedávno priznal, že bol v kontakte s reportérkou New York Times Judith Millerovou, pričom denník informoval, že aj v tomto prípade sa hovorilo o práci Plameovej pre CIA. Škandál nabral na obrátkach, keď súd Millerovú poslal do väzenia za to, že pôvodne odmietla s vyšetrovateľmi spolupracovať s odôvodnením, že sloboda tlače jej zaručuje ochranu zdroja. Práve jej „zdroj z Bieleho domu“, ktorým sa medzičasom ukázal byť Libby, agentku prezradil. To je však podľa amerických zákonov federálny trestný čin.
Vyšetrovanie trvá dva roky a už dlhší čas otriasa Bielym domom, ktorý je beztak v defenzíve kvôli slabej reakcii na hurikán Katrina, odporu verejnosti voči vojne v Iraku, stiahnutiu Bushovej nominantky Harriet Miersovej na post na Najvyššom súde USA, či kvôli zvyšujúcim sa cenám energií a nezamestnanosti.

Majster špinavých trikov
To, že práve Karl Rove mohol byť iniciátorom pomsty Wilsonovi, nie je pre pozorovateľov prekvapením. Už v roku 1970, keď kandidoval na funkciu predsedu konzervatívneho študentského združenia, sa uchýlil k difamovaniu súpera. Ukradol mu jeho hlavičkový papier a v jeho mene usporiadal lukulskú párty s alkoholom a dievčatami. Hoci po opakovaní volieb vyhral, musel ho zachraňovať šéf strany - George H. W. Bush, otec terajšieho prezidenta. Odvtedy verne slúži jeho rodine a pri volebných kampaniach sa vždy postaral o verejné zneváženie protikandidátov prostredníctvom šuškandy a ďalších zákulisných ťahov.

(apl, Zeit, NYT,TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stankovič Mladičovi: Vzdaj sa, alebo sa zabi!
<< predchádzajúci článok
V skratke