Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2018

V USA sa konala posledná rozlúčka s režisérom Milošom FormanomNa snímke z 15. októbra 2009 svetoznámy filmový režisér českého pôvodu Miloš Forman pózuje fotografom ako člen poroty na medzinárodnom filmovom festivale v Ríme. Režisér Miloš Forman, predstaviteľ českej novej vlny zo 60-tych ...Zdieľať
Na snímke z 15. októbra 2009 svetoznámy filmový režisér českého pôvodu Miloš Forman pózuje fotografom ako člen poroty na medzinárodnom filmovom festivale v Ríme. Režisér Miloš Forman, predstaviteľ českej novej vlny zo 60-tych rokov minulého storočia, zomrel v USA vo veku 86 rokov po krátkej chorobe. Foto: TASR/AP
Warren 16. apríla (TASR) - Posledná rozlúčka so zosnulým česko-americkým režisérom Milošom Formanom sa uskutočnila v nedeľu v meste Warren v štáte Connecticut, kde umelec žil. Obrad sa konal v úzkom rodinnom kruhu, oznámila na sociálnej sieti Facebook vdova po tomto slávnom režisérovi Martina Formanová.


"Milí priatelia, v nedeľu 15. apríla sa uskutočnila posledná rozlúčka s Milošom, podľa jeho priania v úzkom kruhu najbližších na našom miestnom cintoríne vo Warrene. Všetkým veľmi ďakujem za obrovské množstvo krásnych odkazov s prejavenou účasťou," napísala Formanová, režisérova tretia manželka.

Forman zomrel v piatok vo veku 86 rokov v nemocnici v meste Danbury, neďaleko svojho bydliska, uvádza Český rozhlas (ČRo). Podľa vyjadrenia pozostalých jeho úmrtie prišlo náhle po krátkej chorobe. Formanová uviedla, že režisérov odchod bol pokojný, pričom v posledných okamihoch života bol obklopený svojimi najbližšími.

Forman, zďaleka najúspešnejší český filmár, získal počas kariéry dvoch Oscarov za najlepšiu réžiu (Prelet nad kukučkiným hniezdom - 1975 a Amadeus - 1984). Na konte má i tri Zlaté glóbusy či jedného Cézara. V roku 1998 mu udelili Českého leva za celoživotné dielo. Najväčšie úspechy zožal po emigrácii do USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sýrski lekári tvrdia, že dôkazy o chemickom útoku v Dúmá nenašli
<< predchádzajúci článok
Na severe Nigérie uniesli nemeckého inžiniera

V USA sa konala posledná rozlúčka s režisérom Milošom Formanom - diskusné fórum čitateľov