Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2012

V USA vykonali najrozsiahlejšiu transplantáciu tváreAmerickí lekári z Marylandskej univerzity transplantovali 37-ročnému Richardovi Norrisovi novú tvár vrátane čeľuste, zubov a jazyka. Podľa hlavného chirurga Eduarda Rodrigueza išlo o vôbec ...Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Americkí lekári z Marylandskej univerzity transplantovali 37-ročnému Richardovi Norrisovi novú tvár vrátane čeľuste, zubov a jazyka. Podľa hlavného chirurga Eduarda Rodrigueza išlo o vôbec najrozsiahlejšiu transplantáciu tváre v histórii.


Operácia trvala 36 hodín, pričom bola súčasťou 72-hodinovej série zákrokov, počas ktorej dostali piati pacienti vrátane Norrisa rôzne orgány od jedného darcu.

Tridsaťsedemročný Norris prišiel o časti tváre vrátane nosa a pier počas nehody so strelnou zbraňou pred 15 rokmi. Odvtedy mal iba obmedzenú pohyblivosť úst a na verejnosti nosil vždy masku.

"Našim cieľom bolo prinavrátiť jeho tvári jej funkcie rovnako ako jej estetickú podobu. Pán Norris si už v súčasnosti umýva zuby, holí sa a tiež znova získal čuch," uviedol Rodriguez.

Náročnú operáciu financovalo americké vojenské námorníctvo, ktorého vedenie dúfa, že podobné transplantácie by mohli pomôcť aj zraneným vojakom z Iraku a Afganistanu. Podľa ich údajov by takýto zákrok v súčasnosti potrebovalo približne 200 vojakov.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viac ako dvadsaťtisíc daňovníkov podá priznanie neskôr
<< predchádzajúci článok
Stovky Afgánok väznia za morálne zločiny, uviedla HRW

V USA vykonali najrozsiahlejšiu transplantáciu tváre - diskusné fórum čitateľov