Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2009

V utorok sa po prvýkrát zíde nový Európsky parlament



Novozvolený Európsky parlament (EP) sa po prvýkrát zíde v Štrasburgu na ustanovujúcej schôdzi, ktorá začne v utorok 14. júla a potrvá do štvrtku 16. júla. Začne sa tým 7. legislatívne obdobie, ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Novozvolený Európsky parlament (EP) sa po prvýkrát zíde v Štrasburgu na ustanovujúcej schôdzi, ktorá začne v utorok 14. júla a potrvá do štvrtku 16. júla. Začne sa tým 7. legislatívne obdobie, ktoré potrvá do júna 2014. Europoslanci, ktorých bude v tomto období 736, si zvolia nového predsedu EP, 14 podpredsedov a 5 kvestorov.


Ďalej sa bude rozhodovať aj o zložení parlamentných výborov. Okrem hlasovania je v stredu na programe diskusia o výsledkoch českého predsedníctva, ktoré bude zastupovať český premiér Ján Fischer. Program a priority úradujúceho švédskeho predsedníctva predstaví plénu švédsky premiér Fredrik Reinfeldt.

Na post predsedu Európskeho parlamentu bude kandidovať poľský poslanec Jerzy Buzek (kandidát Európskej ľudovej strany - EPP) a švédska poslankyňa Eva-Britt Svenssonová (kandidátka Európskej zjednotenej ľavice/Severskej zelenej ľavice - GUE).

Slovensko budú v EP reprezentovať 13 poslancov. V rámci Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (PASD): Monika Flašíková - Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka, Monika Smolková a Katarína Neveďalová; v rámci Skupiny Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) a Európskych demokratov (EPP/ED): Eduard Kukan, Peter Šťastný, Edit Bauer, Alajos Mészáros, Anna Záborská a Miroslav Mikolášik; v rámci Skupiny Únie za Európu národov (UEN): Jaroslav Paška; ako nezávislý poslanec Sergej Kozlík.

V porovnaní s predchádzajúcim volebným obdobím prišlo k viacerým zmenám:

Nové pravidlá hovoria o tom, že akékoľvek nárokovateľné výdavky musí europoslanec zdokladovať. Únia chce tak zabrániť situáciám, kedy si napríklad zákonodarcovia nechávali preplácať drahšie letenky, v skutočnosti však pri letoch medzi francúzskym Štrasburgom a belgickým Bruselom využívali služby nízkonákladových prepravcov. Poslanci už nemôžu "zamestnávať" svojich príbuzných. Mesačný plat všetkých europoslancov stanovila únia na 7665 eur. Funkčné obdobie europoslanca sa nemení a zostáva päťročné.

Na post člena EP nie je potrebná žiadna kvalifikácia ani vzdelanie. Jedinou podmienkou je občianstvo v štáte, za ktorý daný potenciálny poslanec kandiduje.
Europarlament sa schádza dvakrát za mesiac s výnimkou letných prázdnin v auguste.
V Bruseli sa poslanec zúčastňuje na zasadnutiach parlamentných výborov, politických frakcií a plenárnych zasadnutiach.

V Štrasburgu sa poslanec zúčastňuje na dvanástich plenárnych schôdzach.
Poslanci formálne nereprezentujú svoje krajiny, ale jednotlivé politické frakcie.
V odstupujúcom EP sa ich nachádza sedem:

1. EPP-ED - Skupina Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) a Európskych demokratov
2. PASD - Progresívna aliancia socialistov a demokratov
3. ALDE - Skupina Aliancie liberálov a demokratov za Európu
4. UEN - Skupina Únie za Európu národov
5. EFA - Skupina zelených/Európska slobodná aliancia
6. EUL-NGL - Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavica - Škandinávska zelená ľavica
7. IDN/DEM - Skupina nezávislosť/demokracia
8. nezaradení

V pondelok 13. júla oslávi Európsky parlament 30. výročie priamych volieb. Pri tejto príležitosti EP slávnostne privíta nových poslancov koncertom vážnej hudby na námestí Louisy Weissovej v Štrasburgu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lekári ani nemocnice sa vyšších platieb nedočkajú
<< predchádzajúci článok
Podomácky vyrobený alkohol zabil viac ako 100 ľudí