Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2012

V utorok sa začína jar, v zime padlo niekoľko rekordov



V utorok sa končí astronomická zima a začína sa astronomická jar. Meteorologická zima však už skončila o tri týždne skôr, bolo to presne 29. februára, pričom trvala od 1. decembra. ...



Zdieľať
jar BRATISLAVA 20. marca  - V utorok sa končí astronomická zima a začína sa astronomická jar. Meteorologická zima však už skončila o tri týždne skôr, bolo to presne 29. februára, pričom trvala od 1. decembra.


Rozdiel medzi časovým trvaním meteorologickej a astronomickej zimy je spôsobený prevládajúcim charakterom počasia - zimy u nás zvyknú vrcholiť v mesiacoch december až február. Je to spôsobené najmä prevládajúcimi cirkulačnými procesmi, ktoré sú pre najchladnejšie obdobie roka charakteristické.

Ak však porovnávajú odborníci priemernú teplotu tohtoročnej astronomickej a meteorologickej zimy, nájdeme medzi nimi len minimálny rozdiel. Podľa trojice klimatológov Milana Lapina, Pavla Matejoviča a Jozefa Pecha priemerná teplota astronomickej zimy bola v Hurbanove približne +1,3 °C, priemerná teplota meteorologickej zimy dosiahla hodnotu +0,6 °C.


Zima bola teplotne normálna

Obe zimy tak skončili na tejto meteorologickej stanici ako teplotne normálne s kladnou teplotnou odchýlkou od normálu 1961-1990. Pri astronomickej zime bola kladná odchýlka asi +0,5 °C nad normálom, pri meteorologickej bola odchýlka +0,7 °C.

Zima 2011/2012 (december až február) sa vyznačovala podľa odborníkov dvoma veľmi rozdielnymi teplotnými periódami. Kým mesiace december a január skončili na väčšine územia Slovenska ako teplotne nadnormálne, február bol studený, na severe a východe Slovenska až veľmi studený. Z celkového trvania zimného obdobia bolo asi 80 percent všetkých dní zimy teplotne blízke dlhodobému priemeru, resp. niektoré boli až výrazne nad dlhodobým priemerom, a len asi iba 20 percent dní bolo studených až mimoriadne studených.

Veľkú pozornosť médií a širokej verejnosti na seba upútalo výrazné ochladenie vo februári. Bolo spôsobené prílevom veľmi studeného, pôvodom kontinentálneho arktického vzduchu, ktorý prenikol zo západnej Sibíri do karpatskej oblasti po južnej strane veľmi mohutnej tlakovej výše so stredom nad severným Ruskom. Ochladenie bolo veľmi výrazné, čo dobre ilustruje aj priemerná teplota dvoch období: mesiacov december až január a prvej polovice februára. Prejavilo sa to najmä v mrazových dolinách na severe Slovenska.

Obdobie 1. februára do 15. februára tu bolo v porovnaní s predchádzajúcou časťou zimy asi o 13 °C chladnejšie.


Padali teplotné rekordy

V mrazových dolinách na severe Slovenska poklesla 3. februára teplota vzduchu pod -30 °C. Naposledy sa takéto nízke teploty na území Slovenska vyskytli v decembri 1996 (28. decembra namerali v Červenom Kláštore -34,0 °C).

Arktické dni (deň s maximálnou teplotou -10,0 °C a menej) sa v nížinách juhozápadného Slovenska vo februári 2012 nevyskytli. Naposledy sa arktický deň v tejto časti Slovenska vyskytol 13. januára 1987. Priemerná denná teplota dosiahla 6. februára v Hurbanove -11,3 °C. V minulosti sa tu však vyskytli aj oveľa chladnejšie dni, napríklad 8. januára 1985 tu dosiahla priemerná denná teplota hodnotu -19,6 °C.

Najchladnejší deň sa tu vyskytol 23. januára 1942, keď tu dosiahla priemerná denná teplota -25,5 °C. Aj v Oravskej Lesnej nedosiahli počas tohtoročného februára priemerné denné teploty rekordné hodnoty, 2. februára tu dosiahla priemerná denná teplota hodnotu -21,6 °C. Najchladnejšími dňami v Oravskej Lesnej od začiatku pozorovaní (1951) boli 26. januára a 27. január 1954, keď tu priemerná denná teplota dosiahla -27,4 °C. V Hurbanove dosiahla priemerná mesačná teplota vo februári -2,7 °C, čo je -3,6 °C od normálu.

V Hurbanove bol február 2012 najchladnejším februárom od roku 1996 (-2,9 °C), v Oravskej Lesnej od roku 1986 (-10,4 °C).


Na severe a severozápade bolo viac zrážok

Zrážkovo bol február prevažne normálny, len na severe a severozápade bol nadnormálny. Celkový mesačný úhrn zrážok dosiahol na juhozápade 20 až 40 mm, v horských oblastiach 60 až 80 mm, na severozápade a severe 80 až 120 mm. Úhrn zrážok dosiahol za zimu 2011/2012 na Slovensku v priemere 187 mm, čo je asi 133 % dlhodobého priemeru. Na juhu Slovenska však boli úhrny zrážok nižšie ako dlhodobý priemer, v Hurbanove iba 83 percent a v Košiciach iba 82 percent dlhodobého priemeru.

Ešte väčšie rozdiely sa prejavili pri snehovej pokrývke. V polovici februára sa obnovilo severozápadné prúdenie - 15. februára postupovala z južnej Škandinávie smerom do strednej Európy tlaková níž spojená s frontálnym systémom. Jej prechod bol sprevádzaný intenzívnym snežením najmä v severnej polovici Slovenska.

Celková výška snehovej pokrývky dosiahla v polovici februára na severozápade Slovenska asi 100 až 140 cm. Naopak, na juhu Slovenska a v nížinách bola zima 2011/2012 miestami takmer bez snehu, snehová pokrývka sa tam väčšinou vyskytla iba od niekoľkých dní do 3 týždňov. Na severozápade Slovenska a na horách bola ale snehová pokrývka miestami takmer celú zimu.

Zima ako celok skončila teplotne normálna. Na väčšine územia Slovenska bola odchýlka kladná, slabo záporná bola hlavne v mrazových dolinách a na severovýchode krajiny. Väčšia záporná odchýlka bola v Nízkych a Vysokých Tatrách. Bolo to spôsobené najmä severozápadným prúdením v januári.

Na juhozápade bola v nížinách odchýlka asi v intervale +0,5 až +1 °C, v nížinách východného Slovenska a v horských oblastiach západného a stredného Slovenska 0,0 až +0,5 °C, na krajnom severe a severovýchode a vo vyšších polohách -1,0 až -0,5 °C, v tatranskej oblasti -1,5 až -1,0 °C.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muránska planina získa titul a bude príkladom pre Európu
<< predchádzajúci článok
Začalo sa územné konanie pre objekt pri Sade Janka Kráľa