Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

08. mája 2012

V Zelenči sa sporia pre pitnú vodu, ľudia vinia starostu



Zákaz používania vody z obecného zdroja v Zelenči na pitie a varenie vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave po tom, ako mu starosta Ivan Ranuša oznámil zvýšené hodnoty ...



Zdieľať
voda ZELENEČ 8. mája (WEBNOVINY) - Zákaz používania vody z obecného zdroja v Zelenči na pitie a varenie vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave po tom, ako mu starosta Ivan Ranuša oznámil zvýšené hodnoty organických látok v zdroji, z ktorého je zásobovaná časť obce.


Úrad však zákaz po niekoľkých dňoch začiatkom mája zrušil, podľa jeho analýz voda vyhovuje požiadavkám na pitnú vodu.

Ľudia v Zelenči sú presvedčení, že starosta ich týmto spôsobom zastrašuje, aby sa napojili na budovaný verejný vodovod.

Starosta Ranuša si rozdielne výsledky laboratórnych skúšok nevie vysvetliť. Odmieta však, že by chcel obyvateľov obce vystrašiť len preto, aby sa napojili na verejný vodovod, ktorý bude dokončený v lete tohto roku.

Zo žiadosti o peniaze z eurofondov na vybudovanie vodovodu vyplýva, že už v prvej fáze by sa malo k nemu pripojiť približne 50 percent domácností. Podľa Ranušu bude záujemcov o pripojenie na vodovod, ktorý bude zásobovaný vodou z Trnavskej vodárenskej spoločnosti, dostatok.

,,Je to len jedna veľká náhoda, že práve v tomto čase v rámci hydrogeologického prieskumu v blízkosti obce Zeleneč bolo zistené, že spodné vody sú kontaminované prchavými halogénovými uhľovodíkmi. Zabezpečil som vykonanie laboratórnych skúšok z viacerých zdrojov v obci, skúšky preukázali, že voda v niektorých studniach je kontaminovaná,“ povedal Ranuša.

Tomáš Hauko z RÚVZ v Trnave pre agentúru SITA uviedol, že voda z obecného zdroja vyhovovala podmienkam na pitnú vodu.

,,Kvalita vody v individuálnych studniach, ktoré boli analyzované pre organické ukazovatele, je kolísavá. Zistené boli hodnoty v limitných koncentráciách, ale aj prekročenie limitných hodnôt,“ povedal Hauko.

Vodou z cisterny je zásobovaná miestna škola, kde podľa starostu Ranušu stále platí zákaz jej pitia. Obyvatelia novej časti obce, ktorá mala mať vodu kontaminovanú, zásobovanie cisternou odmietli.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Veriaci sa lúčili s kňazom a disidentom Vladimírom Juklom
<< predchádzajúci článok
Julija Tymošenková v stredu ukončí hladovku

V Zelenči sa sporia pre pitnú vodu, ľudia vinia starostu - diskusné fórum čitateľov