Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. januára 2015

Väčšina parlamentných strán chce, aby ľudia išli hlasovať



Väčšina parlamentných strán chce, aby ľudia išli 7. februára hlasovať v referende o rodine, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu (AZR). Iba KDH však odporúča ľuďom, ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 30. januára (TASR) - Väčšina parlamentných strán chce, aby ľudia išli 7. februára hlasovať v referende o rodine, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu (AZR). Iba KDH však odporúča ľuďom, ako majú hlasovať. Liberáli zo SaS naopak neodporúčajú ani odpovede, ani účasť na referende. Plebiscit považujú za nezmyselný a siahajúci na práva menšiny.


"KDH vyzýva svojich členov, sympatizantov a ľudí dobrej vôle, ktorým záleží na ochrane a podpore manželstva a rodiny, aby sa zúčastnili na referende a na všetky tri otázky odpovedali kladne," stojí v oficiálnom stanovisku kresťanských demokratov, ktoré prijali ešte koncom minulého roka.

Strana SaS je presvedčená, že nezmyselné referendum, namierené voči konkrétnej menšine, by sa konať nemalo. "Je rovnako zbytočné a nič neriešiace ako ústavná ochrana manželstva, ktorú nedávno spoločne schválili Smer a KDH. Ide len a len o snahu niektorých aktivistov obmedziť život párom, ktoré nežijú podľa predstáv cirkvi," povedal o referende predseda SaS Richard Sulík.

Ostatné parlamentné strany sa zhodujú, že referendum je významný ústavný inštitút, ktorý si treba vážiť, a preto by ľudia mali ísť hlasovať. Na plebiscite sa zúčastní aj premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico, a to aj napriek tomu, že otázky v referende nepovažuje za životne dôležité pre Slovensko. Ako bude hlasovať, nepovedal. Svoj postoj k témam podľa vlastných slov vyjadril aj tým, že jeho vláda spolu s KDH zakotvila do Ústavy SR definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy.

Ľudia by podľa premiéra mali ísť hlasovať, lebo ak budú naučení nechodiť na referendum, môže sa stať, že nepôjdu ani na plebiscit so životne dôležitými otázkami pre Slovensko. "Nemôžeme si dovoliť odhovárať ľudí od účasti na referende. Je to aktivita, na ktorej by sa mali občania zúčastniť. Ja sa zúčastním. Ľudia by mali ísť na referendum, lebo my to referendum raz môžeme potrebovať," vyhlásil Fico.

Hlasovať pôjde aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Neprezradil, ako bude odpovedať na trojicu otázok. Zastáva názor, že politici nemajú ľuďom hovoriť, ako odpovedať. Referendum je podľa neho priestor pre ľudí povedať politikom, čo si želajú a politici sa majú podľa toho zariadiť.

Strana Most-Híd tiež nebude odporúčať svojim voličom, ako hlasovať v referende. Béla Bugár povedal, že na referendum pôjde. Neprezradil, ako bude hlasovať. Pripomenul však, že je veriaci. Richard Vašečka z OĽaNO bude na otázky odpovedať trikrát kladne. Ľuďom odporúča hlasovať podľa ich svedomia. Klub OĽaNO je podľa neho za to, aby ľudia išli na referendum. Účasť na plebiscite odporúča svojim voličom a sympatizantom aj SDKÚ-DS.



 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Referendum o rodine podporujú desaťtisíce ľudí z celej Európy (29. 1. 2015)
 Portál nejdeme.sk spojí organizácie, ktoré nepôjdu na referendum (29. 1. 2015)
 REFERENDUM: Biskupi budú v pastierskom liste mobilizovať veriacich (29. 1. 2015)
 POSÚĎTE SAMI: Toto je časť kázne k referendu, ktorú RTVS neodvysielala (27. 1. 2015)
 LGBTI organizácie prehovorili o kampani, Slovákov rozdeľuje (26. 1. 2015)
 Aliancia: Referendum reaguje na tlaky predefinovať rodinu (25. 1. 2015)
 D.KRAJCER: Referendum nie je ZA rodinu, ale PROTI skupine ľudí (25. 1. 2015)
 Dubovcová na referendum nepôjde, odpovedala by nie (24. 1. 2015)
 Hlasovať v referende o rodine môžu aj obvinení a odsúdení (24. 1. 2015)
 RTVS neodvysiala liturgiu, kňaz v nej podporil referendum (23. 1. 2015)



nasledujúci článok >>
Správne rozmiestnenie zásuviek a vypínačov vyžaduje rozvahu
<< predchádzajúci článok
Podľa kritikov sa referendom nič nezmení