Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. novembra 2023

Väčšina Slovákov bude vianočné darčeky nakupovať cez internet. Ako naložia s odpadom z e-shopov?Slovenskí spotrebitelia plánujú tieto Vianoce uprednostniť e-shopy pred kamennými obchodmi počas nakupovania darčekov. Ukázal to reprezentatívny prieskum pre startup Repetito, ktorý sa uskutočnil v ...Zdieľať
gettyimages 1133980246 676x451 5.11.2023 (SITA.sk) - Slovenskí spotrebitelia plánujú tieto Vianoce uprednostniť e-shopy pred kamennými obchodmi počas nakupovania darčekov.


Ukázal to reprezentatívny prieskum pre startup Repetito, ktorý sa uskutočnil v septembri na vzorke 1 050 respondentov starších ako 18 rokov.

Aj e-shopy produkujú odpad


Výlučne online chce nakúpiť rovných desať percent opýtaných, a to pre šetrenie času. Ďalších 52 percent respondentov hovorí, že väčšinu darčekov kúpi cez e-shopy a len niektoré dokúpi v kamenných obchodoch.

Naopak, väčšinu darčekov osobne v obchodoch a len výnimočne online plánuje kupovať 28 percent opýtaných. Ďalších päť percent respondentov si je istých, že nakúpi len v kamenných obchodoch. Zvyšných šesť percent nevedelo odpovedať.

Faktom je, že rastúci záujem po online nákupoch zvyšuje produkciu odpadu z e-shopov, ktorú tvoria obalové materiály.

Niektorí obaly ešte využijú


Rovnaký prieskum zisťoval, ako sa spotrebitelia obalov zbavujú. Viac ako polovica opýtaných obaly zahadzuje do separovaného odpadu. Ďalšia takmer štvrtina obaly ďalej využíva napríklad na uskladnenie vecí.

Viac ako 13 percent opýtaných obaly hromadí a neskôr separuje. Do obyčajného komunálneho odpadu ich zahadzuje sedem percent respondentov.

Podľa dát Eurostatu v roku 2021 vyprodukoval každý obyvateľ EÚ v priemere 188,7 kilogramu odpadu z obalov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bolo o 10,8 kilogramu viac, oproti roku 2011 o takmer 32 kilogramov.


Zdroj: SITA.sk - Väčšina Slovákov bude vianočné darčeky nakupovať cez internet. Ako naložia s odpadom z e-shopov? © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA a arabské štáty sa nezhodli na potrebe okamžitého prímeria, Washington tlačí na prerušenie bojov z humanitárnych dôvodov
<< predchádzajúci článok
Rusi minuli na pokusy o destabilizáciu Moldavska vyše miliardy moldavských lei, chceli ovplyvniť volebné procesy