Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. apríla 2010

Väčšina uviaznutých turistov sa vráti do pondelkaVäčšina turistov, ktorí uviazli na letiskách potom, čo výbuch islandskej sopky paralyzoval európsku leteckú dopravu, sa do pondelka vráti domov. Sopečný popol v ovzduší ...Zdieľať
letisko nemecko Foto: SITA/AP


LONDÝN 25. apríla (WEBNOVINY) - Väčšina turistov, ktorí uviazli na letiskách potom, čo výbuch islandskej sopky paralyzoval európsku leteckú dopravu, sa do pondelka vráti domov. Sopečný popol v ovzduší viedol k zrušeniu asi 100 000 letov, pričom desaťtisíce pasažierov čaká po celom svete na návrat do vlasti. Britské úrady napríklad uviedli, že asi 100 000 Britov bude doma do pondelka, ďalších asi 35 000 sa vráti do piatku. V nasledujúcich 24 hodinách by malo do vlasti pricestovať aj približne 2000 Belgičanov, väčšinou z Egypta a Tuniska, a asi 3000 Francúzov. Nemecké, rakúske a švajčiarske aerolínie už priviezli väčšinu svojich pasažierov domov.

Islandská sopka Eyjafjallajökull, ktorá vychrlila do ovzdušia stĺp popola, ochromila leteckú dopravu v celej Európe, kde museli zavrieť väčšinu letísk. Sopka stále chrlí popol, no momentálne sú uzavreté len islandské letiská. Vedci nepredpokladajú, že sopka by mohla znovu spôsobiť rovnaké problémy v leteckej doprave, keďže chrlí menej popola a zmenil sa smer vetra.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenský pavilon na Expo už navštívilo 10000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Fischer podľa odhadov vysoko zvíťazil vo voľbách