Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. januára 2019

Vallo: Lesy v okolí Bratislavy si zaslúžia šetrné zaobchádzanieNa archívnej snímke Matúš Vallo.Zdieľať
Na archívnej snímke Matúš Vallo. Foto: TASR Martin Baumann
Bratislava 24. januára (TASR) – Bratislava i Bratislavský samosprávny kraj (BSK) žiadajú štát o systémové kroky k ochrane lesov v hlavnom meste a jeho okolí. Poukazujú pritom na bratislavskú Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, kde boli podľa nich porušené dohody a začiatkom zimy vyrúbané 120-ročné duby a buky. Na ministerstvo pôdohospodárstva i ministerstvo životného prostredia preto posielajú sériu požiadaviek, aby boli lesy v Bratislave a jej okolí viac chránené. Informovali o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii.


Tieto lesy si podľa primátora Bratislavy Matúša Valla zaslúžia šetrné hospodárenie a zaobchádzanie, ktoré rešpektuje ich nezastupiteľnú rekreačnú funkciu. "Tieto pozitívne atribúty "pľúc" hlavného mesta majú slúžiť na osoh širokej verejnosti," upozornil. Šéfa bratislavskej samosprávy mrzí, ak štát a jeho podniky, ktoré by mali hájiť verejný záujem, hrubo porušujú verejné dohody a ničia prírodné bohatstvo.

Hlavné mesto, spolu s BSK a starostami bratislavských mestských častí od ministerstiev požadujú, aby obmedzili, prípadne úplne vylúčili ťažbu v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách v Malých Karpatoch, Dunajských luhoch a Devínskej Kobyle. "Taktiež, aby iniciovali začatie konania o zmene v súčasnosti platného programu starostlivosti o les pre lesný celok Lesy SR – Bratislava. Všetky lesy na území tohto celku žiadame zaradiť do kategórie lesy osobitného určenia alebo ochranné lesy," spresnil Vallo. Od štátu zároveň primátor žiada, aby sa realizovali kroky k možnosti previesť všetky lesy vo vlastníctve štátu, nachádzajúce sa na území Bratislavy, do vlastníctva a správy hlavného mesta. Zástupcovia samospráv žiadajú v niektorých lokalitách vytvorenie trvalo bezzásahových plôch s vylúčením akejkoľvek ťažby. Od rezortov požadujú aj rozšírenie Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice či národného parku Podunajsko, ktorého súčasťou budú aj lesy devínskych Karpát a lužné lesy na oboch brehoch Dunaja.

Bratislavský mestský poslanec Jakub Mrva a člen Iniciatívy Naše Karpaty upozornil, že v mestských lesoch, ktoré sú stopercentným majetkom Bratislavy, je snaha podporovať rekreáciu i šport a podarilo sa tu aj znížiť ťažbu dreva. "Urobíte však tri kroky a nič z toho neplatí. Ste na pozemkoch štátu, kde ťažba dreva a zisk z predaja dreva je nadradená všetkému ostatnému," povedal.

Štátny podnik Lesy SR pre TASR uviedol, že pravidelne rokuje o budúcnosti lesov v okolí Bratislavy so zástupcami magistrátu, BSK, ako aj občianskych združení. "Bolo dohodnuté, že bude spracovaná odborná štúdia, ktorá posúdi vplyv zmeny hospodárenia v prímestských bratislavských lesoch. Táto štúdia zatiaľ nie je hotová," povedal hovorca Lesov SR Pavel Machava. Ako tvrdí, v pondelok (21.1.) požiadali primátora Valla o stretnutie, na ktoré zatiaľ nereagoval. "Sme pripravení sa s ním stretnúť a pokračovať v odborných rozhovoroch," podotkol Machava.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tymošenkovej tím použil v spote video s Coelhom, ten má námietky
<< predchádzajúci článok
V Damasku vybuchla bomba, ktorá bola umiestnená vo vnútri auta

Vallo: Lesy v okolí Bratislavy si zaslúžia šetrné zaobchádzanie - diskusné fórum čitateľov