Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2016

Valocký: Strop na platenie zdravotných odvodov by sa mal zrušiťJozef Valocký (SMER-SD)Zdieľať
Jozef Valocký (SMER-SD) Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 29. novembra (TASR) - Ľudia s vyššími príjmami by mali na zdravotných odvodoch zaplatiť viac. Maximálny vymeriavací základ pre výpočet odvodov od zdravotných poisťovní by sa mal zrušiť, navrhol dnes cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnom poistení Jozef Valocký (Smer-SD), člen parlamentného zdravotníckeho výboru.


Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) s takouto zmenou súhlasí. Do systému by takto malo prísť asi o 82 miliónov eur viac, ako sa plánovalo. Väčšinu takto získaných peňazí chce rezort použiť na "systematickú obnovu nemocníc a nákup zdravotníckej techniky". Začať s tým plánuje od budúceho roka.

"Budeme cítiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť," povedal dnes na rokovaní zdravotníckeho výboru Drucker. Opatrenie by sa malo dotknúť asi 15.000 ľudí, ktorých mesačný príjem je vyšší ako 4290 eur.

Na to, aby sa väčšina spomínaných peňazí dostala priamo do nemocníc a nie do zdravotných poisťovní, musí štát od budúceho roka znížiť sadzbu za svojich poistencov. Tá by mala klesnúť na 3,78 percenta z vymeriavacieho základu, uviedol v pozmeňovacom návrhu člen zdravotníckeho výboru Juraj Blanár (Smer-SD).

"Štát by mal tak za svojich poistencov zaplatiť o asi 70 miliónov eur menej. Takto usporené peniaze pôjdu v rámci kapitálových výdavkov na rekonštrukcie a nákup zdravotníckej techniky," vysvetlil. Do zdravotných poisťovní by tak z asi 82 miliónov eur malo poputovať 12 miliónov. Väčšina členov zdravotníckeho výboru oba pozmeňujúce návrhy odobrila.

Zrušenie odvodového stropu kritizovali členovia výboru Jana Cigániková (SaS) a Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA). Peniaze sa dajú podľa nich ušetriť aj inak. V systéme zdravotníctva je podľa nich na to dosť priestoru.

Financie by podľa rezortu mali byť konkrétne použité na obnovu technického vybavenia, rekonštrukcie budov a ostatných technických zariadení - ako sú urgentné príjmy, diagnostické prístroje, tepelné hospodárstvo, výťahy či parkoviská. Časť z týchto peňazí by mala byť použitá i na vybudovanie detenčného ústavu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: V slovenských kúpeľoch sa ročne lieči 120.000 občanov
<< predchádzajúci článok
Dôvera v ekonomiku eurozóny vzrástla v novembri na 11-mesačné maximum

Valocký: Strop na platenie zdravotných odvodov by sa mal zrušiť - diskusné fórum čitateľov