Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2015

Väzni budú za domáce väzenie platiť 1,5 eura denne



Väzni v domácom väzení monitorovaní elektronickými náramkami sa budú finančne podieľať na celkových nákladoch systému. Denná úhrada by mala byť 1,5 eura. Predpokladá ...



Zdieľať
Väznica Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 19. septembra (TASR) – Väzni v domácom väzení monitorovaní elektronickými náramkami sa budú finančne podieľať na celkových nákladoch systému. Denná úhrada by mala byť 1,5 eura. Predpokladá to vyhláška ministerstva spravodlivosti, ktorá v súčasnosti prešla medzirezortným pripomienkovým konaním.


Návrh vyhlášky ustanovuje sumu náhrady nákladov kontroly výkonu rozhodnutia technickými prostriedkami za každý začatý deň výkonu kontroly. Ministerstvo výšku nastavilo na približne polovicu celkových nákladov. Tie sú predpokladané na jednu monitorovanú osobu a deň 3,08 eura.

Poradkyňa ministra spravodlivosti pre trestnú oblasť Lucia Kurilovská vysvetlila, že úhradu budú platiť nielen väzni, ale všetky kontrolované osoby. Nie však osoby chránené, napríklad ženy v prípade domáceho násilia.

„Je to dobrodenie zákona,“ odôvodnila Kurilovská, prečo sa pre poplatkovú povinnosť rozhodli. Vychádzali pritom podľa nej na základe porovnania s inými krajinami, kde elektronický monitoring osôb bol zavedený.

Odsúdení, ktorí si budú pod dohľadom elektronických náramkov odpykávať svoj trest v domácom väzení, získajú podľa Kurilovskej rad benefitov. Napríklad nebudú vytrhnutí zo svojho bežného prostredia, ich trest bude vďaka takémuto výkonu v registri trestov zahladený a podobne.

Vedúca služobného úradu ministerstva Ľubomíra Kubišová vysvetlila, že vyhlášku nastavili tak, aby bolo možné po roku jej účinnosti výšku poplatku prehodnotiť. „Až po prvom roku prevádzky systému budeme vedieť upraviť to číslo,“ vysvetlila, že nateraz mohli vychádzať len z teoretických prepočtov a poznatkov z iných krajín.

Elektronický systém monitoringu osôb (ESMO) bude do prevádzky spustený od začiatku budúceho roku. Celkové náklady na jeho fungovanie ministerstvo odhadlo na rok 2016 vo výške 3,6 milióna eur. Pri tomto predpoklade vychádza z toho, že bude monitorovaných celkom 2000 osôb.

Podľa Kubišovej však nie je jasné, koľko úhrad by sa malo celkom od monitorovaných osôb vybrať. Príjmy by však mali rezortu pomôcť k tomu, aby sa skôr vrátili prostriedky investované do vybudovania systému.

Ministerstvo odhadlo návratnosť prostriedkov investovaných do hardvérovej časti projektu na šesť rokov. Ide o šesť miliónov eur. Celkovo si zavedenie monitoringu vyžiadalo 22,04 milióna eur bez DPH, výhradne z eurofondov.

Elektronický systém monitoringu osôb sa bude využívať nielen v oblasti trestného konania – na kontrolu obvinených a odsúdených, ale aj v civilnom konaní. Pomocou technických zariadení sa bude dať kontrolovať dodržiavanie zákazu priblíženia sa alebo aj zákazu požívania alkoholických nápojov.

V rámci toho Slovensko nakúpilo 1000 elektronických monitorovacích náramkov, 500 zariadení na monitoring pomocou GPS signálu, 250 zariadení na telefonický monitoring a aj zariadenia pre probačných a mediačných úradníkov.

Súčasťou projektu je i vybudovanie systému pre mediáciu a probáciu, ktorý na Slovensku dosiaľ absentoval a pre monitoring osôb je nevyhnutný. V rámci neho bude ministerstvo spravodlivosti vedieť poskytovať viac ako 70 nových elektronických služieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najviac si vlani na Slovensku zarobili riadiaci letovej prevádzky
<< predchádzajúci článok
Jesenný Banícky jarmok má v Prievidzi už viac ako 30-ročnú tradíciu