Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. marca 2006

Väzni v zálive Guantanámo na Kube strácajú nádej



Ahámid Abdul Azíz je vo väznici na americkej vojenskej základni v zálive Guantanámo na Kube viac ako tri roky, vypočúvali ho päťdesiat ráz, ale nikdy ho neobvinili zo spáchania zločinu. V mučivej ...



Zdieľať

GUANTANÁMO 6. marca (WN/SITA/AP) - Ahámid Abdul Azíz je vo väznici na americkej vojenskej základni v zálive Guantanámo na Kube viac ako tri roky, vypočúvali ho päťdesiat ráz, ale nikdy ho neobvinili zo spáchania zločinu. V mučivej úzkosti čaká na slobodu, ale obáva sa, že sa to nikdy nestane. "Sme tu ako v hrobe," povedal svojim právnikom a vyjadril tak pocity mnohých z asi 490 väzňov. Okolo 98 percent zadržiavaných doteraz nebolo obvinených.

Prepisy z vyšetrovania v zálive Guantanámo, ktoré v piatok zverejnil Pentagon, ukazujú frustráciu medzi väzňami čakajúcich mesiace a roky, kým armáda rozhodne o žalobe, vydaní alebo prepustení. "Nechcem tu viac zostať už ani minútu," povedal Muhammad Gul z Afganistanu. Ďalší väzeň z Afganistanu pred vojenským tribunálom povedal: "Nebol som člen Talibanu. Nebol som proti Američanom. Chcem ísť domov." Ďalší Afganec, identifikovaný len ako Abdul, vyzval americké vojenské miesta, aby dohliadli na jeho súd, nech ho prepustia a pustia za rodinou. "Ani neviem, či majú čo jesť," povedal.

Spojené štáty prepustili a odovzdali úradom v ich krajinách asi 270 väzňov od otvorenia tábora v januári 2002. Podľa Pentagonu zadržiavaní budú prepustení, ak hodnotiaci panel rozhodne, že už nie sú hrozbou pre USA a nemajú spravodajskú hodnotu vo vojne proti terorizmu. Podľa amerických oficiálnych informácií sú v zadržiavacom tábore ľudia, ktorí chceli zabiť amerických vojakov alebo civilistov. "Ľudia, ktorí sú v Guantanáme, majú všetci silný dôvod, aby sem boli poslaní," uviedol hovorca väznice Jeffrey Weir.

Azíza, pochádzajúceho z Mauretánie, zajali v Pakistane v roku 2002 a podľa jednej z jeho právnikov Anny Cayton-Hollandovej, on ani právni zástupcovia nevedia, z čoho bol obvinený. "Myslí si, že tam zomrie," uviedla ďalšia jeho právnička Agnieszka Fryszmanová. Viacerých zadržiavaných obvinili zo špecifických skutkov, pričom niektorí roky strávili na samotke, kým si vypočuli obvinenie. Alžírsky duchovný Búdella al Hadždž povedal, že pracoval so sirotami v Bosne pre humanitárnu skupinu a bosniansku armádu. Okrem iného ho obvinili z kontaktov s členom al-Kájdy Abú Zubajdáhom a príslušnosti k alžírskej militantnej organizácii. V prepisoch obvinenia odmietol. "Som tu tri roky, absolvoval som množstvo výsluchov a žiadny z vypočúvajúcich nikdy nespomenul žiadne z týchto obvinení, tak prečo to zrazu teraz vyťahujú?," uviedol.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spor lekárov s VšZP sa môže zopakovať i v ďalších poisťovniach
<< predchádzajúci článok
Na juhu Sudánu zomrelo 127 ľudí na choleru