Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. októbra 2006

Vážny sa bude snažiť o postupnú liberalizáciu poštového trhuMinister dopravy Ľubomír Vážny sa bude snažiť o postupnú liberalizáciu poštovného trhu na Slovensku. "V zásade sa budeme snažiť navodiť taký stav, aby sme splnili smernice, ale liberalizáciu ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Minister dopravy Ľubomír Vážny sa bude snažiť o postupnú liberalizáciu poštovného trhu na Slovensku. "V zásade sa budeme snažiť navodiť taký stav, aby sme splnili smernice, ale liberalizáciu uvoľňovali postupne tak, aby nás to čo najmenej bolelo," vysvetlil Vážny. Minister chce preto navodiť taký stav, ako je v iných vyspelých krajinách a teda chrániť si svoj trh a pritom navodiť liberalizáciu. "Toto je ten kúzelnícky systém, lebo keby sme úplne uvoľnili trh, tak by prišli všetci," komentoval. Následne by podľa ministra z osemmiliardových tržieb Slovenskej pošty, a.s. (SP) boli do dvoch rokov tržby 2 mld. Sk a z jej 17 tis. zamestnancov by bolo 3 tisíc. Práve preto je jednou z dôležitých úloh rezortu v nasledujúcich štyroch rokoch ustáť liberalizáciu, keď bude Slovensko nútené sprístupniť poštové služby iným subjektom vo väčšom rozsahu, ako je to v súčasnosti.

Európska komisia pritom tento týždeň v stredu schválila návrh na úplnú liberalizáciu európskeho trhu poštových služieb. Podľa návrhu by sa mali trhy poštových služieb vo všetkých členských krajinách Európskej únie úplne otvoriť konkurencii od roku 2009. Komisia uviedla, že je na základe rozsiahleho prieskumu presvedčená, že úplná liberalizácia najlepšie zabezpečí poskytovanie všeobecných poštových služieb a zároveň umožní naďalej zlepšovať kvalitu a rozširovať ponuku pre drobných spotrebiteľov i firmy. Aby však návrh mohol vstúpiť do platnosti, musí ho ešte schváliť Európsky parlament a členské štáty, pričom krajiny únie sú v tejto otázke rozdelené.

SP, ako poskytovateľ univerzálnej služby na Slovensku, evidovala v prvom polroku tohto roka výnosy v objeme 4,237 mld. Sk, náklady dosiahli 3,686 mld. Sk a zisk pred zdanením predstavoval 551,442 mil. Sk. SP prepravila za prvý polrok celkovo 125 mil. kusov listových, balíkových a reklamných adresovaných zásielok v rámci univerzálnej služby v tuzemskom poštovom styku.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skrutka z lietadla prerazila strechu domu v Sydney
<< predchádzajúci článok
Valentovič s výmenami riaditeľov možno neskončil