Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. augusta 2013

Vedci potvrdili v Nevade najstaršie severoamerické petroglyfyNajstaršie petroglyfy nájdené na severoamerickom kontinente.Zdieľať


Najstaršie petroglyfy nájdené na severoamerickom kontinente. Foto: TASR/AP
 

Pyramid Lake 15. augusta (TASR) - Minimálne 10.000 rokov majú petroglyfy, objavené v púštnej oblasti amerického štátu Nevada. Vedci potvrdili, že ide o najstaršie obrazy vytesané do kameňa v celej Severnej Amerike, informovala dnes agentúra AP.

Starobylé petroglyfy sa našli v blízkosti vyschnutého jazera Pyramid Lake nachádzajúceho sa v púšti na severe Nevady. Na rozdiel od podobných nálezov z neskorších období, zobrazujúcich prevažne zvieratá či zbrane, ide v tomto prípade o abstraktné geometrické obrazce.

Experti zatiaľ nevedia, aké etnikum alebo kultúra stojí za vytvorením nevadských petroglyfov, nájdených na území rezervácie miestneho indiánskeho kmeňa Pajutov.

"Pôvodne sme si mysleli, že ľudia žijúci pred 12.000-10.000 rokmi boli primitívni. Ich umelecké vyjadrovanie a technologická zručnosť nám však o nich vytvára úplne iný obraz," uviedol Eugene Hattori, kurátor z Nevadského štátneho múzea v Carson City.

Starobylé petroglyfy sa našli v blízkosti vyschnutého jazera Pyramid Lake nachádzajúceho sa v púšti na severe Nevady Foto: TASR/AP
 


Pomocou rádiokarbónovej metódy datovania vedci dospeli k záveru, že obrazce vznikli v období pred 10.500-14.800 rokmi, takže ide o najstaršie petroglygy nájdené na severoamerickom kontinente.

Hattori je spolu s geochemikom Larry Bensonom autorom štúdie o petroglyfoch od jazera Pyramid Lake, publikovanej v augustovom vydaní odborného časopisu Journal of Archaeological Science.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Justin Timberlake predstavil tracklist nového albumu
<< predchádzajúci článok
Sedacie vaky pre maminky