Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2018

Vedci poukázali na kritický stav humanitných vied na SlovenskuIlustračná fotografia.Zdieľať
Ilustračná fotografia. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Bratislava 14. februára (TASR) – Vedci a vedkyne z celého Slovenska poukazujú na kritický až likvidačný stav humanitných vied. Ich cieľom je prostredníctvom verejného vyhlásenia otvoriť diskusiu a vytvoriť širšiu bázu vzájomnej solidarity medzi rôznymi akademickými a univerzitnými pracoviskami. TASR o tom informovala Veronika Rácová z Katedry slovenského jazyka a literatúra Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.


Za jeden zo základných faktorov, ktorý znemožňuje kvalitné a prínosné bádanie, vedci považujú podcenenie investícií do vedy a výskumu na úrovni štátneho rozpočtu. "Financovanie za rok 2016 opätovne dosiahlo päťročné minimum. Kým členské štáty EÚ v roku 2016 vyčlenili na vedu v priemere 2,03 percenta HDP, na Slovensku to bolo len 0,79 percenta," uviedla Rácová.

Vedci vo vyhlásení poukazujú na to, ako sa objem financií odzrkadľuje na metodike rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám. Doplnili, že voči humanitným vedám je vo viacerých ohľadoch diskriminačný. "Ich podfinancovanie, spoločenské podhodnotenie a narastajúca byrokratizácia sa následne premietajú do nezmyselných administratívnych hodnotení, meniacich sa kategorizácií či nekritického zvýznamňovania publikácií v istých druhoch výstupov (tzv. karentované a indexované články)," doplnila Rácová.

Rezort školstva pre TASR potvrdil, že sa bude názormi vedcov a vedkýň zaoberať. "A to aj v rámci pracovnej skupiny pre vedu a výskum vytvorenej s cieľom prípravy Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorej prvé pracovné stretnutie sa uskutoční v piatok (16. 2.)," uviedol odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žiga: MH Invest zavŕšila funkciu, ktorú mala pre Jaguar Land Rover
<< predchádzajúci článok
Poľská polícia odviedla na výsluch opozičného aktivistu Frasyniuka

Vedci poukázali na kritický stav humanitných vied na Slovensku - diskusné fórum čitateľov