Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. mája 2007

Vedci preskúmali výbuch zatiaľ najväčšej supernovy



Americkí astronómovia mali možnosť sledovať jednu z najúžasnejších supernov, keď obria hviezda, 150-krát väčšia než naše Slnko, explodovala vo vesmíre. "Zo všetkých sledovaných explodujúcich ...



Zdieľať

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Americkí astronómovia mali možnosť sledovať jednu z najúžasnejších supernov, keď obria hviezda, 150-krát väčšia než naše Slnko, explodovala vo vesmíre. "Zo všetkých sledovaných explodujúcich hviezd, táto bola kráľom," povedal Alex Filippenko, jeden z vedúcich pracovníkov pozorovacieho programu NASA, ktorý sledoval fenomén od jeho začiatku na jeseň minulého roka. "Boli sme uchvátení, aká jasná hviezda bola a ako dlho celý fenomén trval," uviedol Filippenko, šéf tímov z Lick Observatory v Mount Hamilton v Kalifornii a Keck Observatory v Mauna Kea na Havaji. "Supernova s označením SN 2006 bola s najväčšou pravdepodobnosťou koncom extrémne masívnej hviezdy," povedal Dave Pooley z kalifornskej univerzity. Výsledné svetelné predstavenie mali astronómovia možnosť sledovať celých 70 dní.

Supernova vniká najčastejšie vtedy, keď hmotná hviezda skolabuje pod svojou vlastnou gravitáciou, keď v jej jadre prestanú atómové reakcie. Podľa odborníkov, táto explózia mohla byť následkom poklesu energie spôsobenom zmenami v rádioaktívnom gamažiarení. Hviezda musí byť minimálne osemkrát väčšia ako naše Slnko, aby sa mohla zmeniť na supernovu. SN 2006 bola podstatne väčšia, mala veľkosť približne okolo 150 našich Sĺnk. "Astronómovia si myslia, že mnoho hviezd prvej generácie malo takúto veľkosť a táto masívna supernova nám môže ozrejmiť, ako takýto hviezdni obri umierali," uvádza sa v správa vedcov. "Je unikátne nájsť takúto hviezdu a sledovať jej zánik." Hviezdny výbuch zhruba 240 miliónov svetelných rokov od Zeme nebude až taký unikátny, keďže podobná hviezda s označením Eta Carinae sa nachádza aj v Mliečnej dráhe. "Nie sme si istí, či Eta Carinae vybuchne ako supernova niekedy v najbližšej budúcnosti, no pre tento prípad ju budeme pozornejšie sledovať," uviedol Mario Livio zo Space Telescope Science Institute v Baltimore. "Prípadná explózia Eta Carinae, by bola najveľkolepejšia hviezdna show modernej civilizácie," dodal.

SITA, AFP, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na svete sa denne vypijú asi dve miliardy šálok kávy
<< predchádzajúci článok
Beckhamovci sa už môžu presťahovať do Beverly Hills