Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

03. augusta 2009

Vedci zistili, že aj gorily sú zdrojom HIVPo prvý raz sa zistilo, že aj gorily sú zdrojom HIV. Predchádzajúce výskumy vykazovali, že retrovírus HIV-1, ktorý je hlavným pôvodcom ľudských infekcií a je ním nakazených asi 33 miliónov ľudí ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Po prvý raz sa zistilo, že aj gorily sú zdrojom HIV. Predchádzajúce výskumy vykazovali, že retrovírus HIV-1, ktorý je hlavným pôvodcom ľudských infekcií a je ním nakazených asi 33 miliónov ľudí na svete, má svoj pôvod u šimpanzov. Teraz však vedci u kamerunskej ženy objavili vírus HIV, ktorý je veľmi jasne prepojený s gorilami, tvrdí časopis Nature Medicine. Jeden z výskumníkov povedal, že hoci sa jedná o nový typ HIV, súčasné lieky by mohli jeho príznaky potlačiť.


HIV pochádza z podobného vírusu vyskytujúceho sa u šimpanzov, nazvaného Simian Immunodeficiency Virus (SIV). Hoci HIV po prvý raz objavili v 80. rokoch dvadsiateho storočia, medzi ľudskú populáciu sa dostal už začiatkom storočia v Konžskej demokratickej republike. Vírus sa pravdepodobne preniesol na ľudí po tom, čo prišli do kontaktu s nakazeným mäsom. SIV vírusy sa objavili aj u iných primátov, vrátane goríl.

Francúzski lekári, ktorí liečili 62-ročnú kamerunskú ženu žijúcu v Paríži, povedali, že na začiatku spozorovali nejaké nezrovnalosti v bežných vírusových záťažových testoch. Ďalšie analýzy vykázali, že druh HIV, ktorým bola nakazená, je bližší vírusu SIV, ktorého pôvodcami sú gorily, než ľudskému vírusu HIV. Je to jediná osoba, o ktorej je známe, že bola nakazená týmto novým druhom, ale vedci očakávajú, že sa objavia aj ďalšie prípady. Pred tým, než sa presťahovala do Paríža, žila nakazená žena v "polomestskej" oblasti afrického Kamerunu a neprišla do žiadneho kontaktu s gorilami či s mäsom z divých zvierat, čo naznačuje, že vírusom sa musela nakaziť od niekoho iného, kto v sebe nosil gorilí druh vírusu.

Spoluautor výskumu doktor David Robertson z britskej University of Manchester povedal, že išlo o prvý prenos vírusu HIV, ktorý pochádzal z iného zdroja, ako sú šimpanzy. "Dokazuje to, že vývoj HIV je neustále pokračujúci proces. Vírus dokáže preskočiť z jedného živočíšneho druhu na iný, z primáta na primáta, vrátane nás," tvrdí. "Už len samotný fakt, že pacientku diagnostikovali vo Francúzsku, svedčí o tom, ako rýchlo sa vírus dokáže premiestniť z jednej časti sveta na druhú," povedal Robertson. Doktor Robertson na záver dodal, že neexistuje dôvod, prečo by si existujúce lieky s vírusom neporadili.

Informáciu zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súkromní lekári spisujú petíciu pre LSPP
<< predchádzajúci článok
Vláda má málo opatrení proti kríze, myslí si 57% ľudí

Vedci zistili, že aj gorily sú zdrojom HIV - diskusné fórum čitateľov