Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. septembra 2009

Vedcom sa podarilo objaviť 850 nových druhov bezstavovcov



Skupina austrálskych výskumníkov počas štyroch rokov skúmania podzemných vôd, jaskýň a malých podzemných dutín vo vnútrozemí Austrálie, objavila celkovo 850 nových druhov bezstavovcov. Ide o ...



Zdieľať
BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) - Skupina austrálskych výskumníkov počas štyroch rokov skúmania podzemných vôd, jaskýň a malých podzemných dutín vo vnútrozemí Austrálie, objavila celkovo 850 nových druhov bezstavovcov. Ide o rôzne typy hmyzu, malých mäkkýšov, pavúkov a červíkov. "Náš výskum objavil celé komunity druhov, ktoré boli až donedávna úplne neznáme. Je to dôležitý objav a veríme, že môže ísť približne iba o pätinu z celkového počtu nových druhov, ktoré žijú vo vnútrozemí tejto krajiny," uviedol profesor Andy Austin z Centra evolučnej biológie a biodiverzity (Centre for Evolutionary Biology and Biodiversity) na University of Adelaide a zároveň jeden z vedúcich výskumu. Najprekvapujúcejšie však je, že výskumníci nemuseli zachádzať ani veľmi ďaleko, aby tieto živočíchy našli. "Nové druhy bezstavovcov netreba hľadať hlboko v oceáne, niekedy úplne postačí iba vyjsť z domu," tvrdí Austin.


Podľa profesora existuje hypotéza, prečo sa toľko živočíšnych druhov ukrýva v jaskyniach a pod zemou. "To čo vidíme, je v podstate výsledok klimatických zmien v minulosti. Oblasť strednej a južnej Austrálie bola pred pätnástimi miliónmi rokov oveľa vlhkejšia a zároveň to bolo obdobie rozkvetu fauny bezstavovcov. No kontinent sa postupne stával suchým, pričom tento proces mohol trvať 1-2 milióny rokov. Vtedy sa živočíchy ukryli do izolovaných a priaznivejších obydlí, ako sú napríklad podzemné vody či malé jaskyne, kde prežili a vyvinuli sa oddelene jedny od druhých," vysvetlil. Vedci doteraz pomenovali iba polovicu nájdených druhov.

Informáciu zverejnil internetový portál elmundo.es.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prašná búrka môže obsahovať rádioaktívne čiastočky
<< predchádzajúci článok
Zomrela Lucy zo skladby Lucy in the Sky with Diamonds