Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

01. decembra 2009

Veit Benedikt Hertenstein získal Cenu Nadácie SPP



BRATISLAVA 1. decembra (WN/PR) – Absolútny víťaz súťaže New Talent 2009 – Cena Nadácie SPP presvedčil medzinárodnú porotu svojím výkonom v konkurencii ôsmich mladých semifinalistov (medzinárodná porota ich vybrala z 26 ...



Zdieľať
BRATISLAVA 1. decembra (WN/PR) – Absolútny víťaz súťaže New Talent 2009 – Cena Nadácie SPP presvedčil medzinárodnú porotu svojím výkonom v konkurencii ôsmich mladých semifinalistov (medzinárodná porota ich vybrala z 26 prihlásených do 1. kola súťaže). Pre finálový večer v Slovenskom rozhlase si vybral Koncert pre violu a orchester Alfreda Schnittkeho. Nadanému violistovi odovzdal cenu – plastiku v tvare harfy od slovenského umelca Drahomíra Prihela, osobne predseda predstavenstva SPP, a. s., Jean-Jacques Ciazynski.


Do finále postúpili na základe rozhodnutia medzinárodnej poroty, ktorej predsedal Igor Javorský, traja finalisti: švajčiarsky violista Veit Benedikt Hertenstein, bieloruský barytonista Iľja Silčukov a ukrajinský klarinetista Oleg Moroz. Finalisti vystúpili vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu ako sólisti so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou Charla Olivieri-Munroa.

„Som nesmierne šťastný, že prostredníctvom súťaže New Talent 2009 – Cena Nadácie SPP môžeme podporovať mladých talentovaných umelcov z celej Európy. Považujeme za svoju povinnosť pomáhať mladým talentovaným umelcom, pretože v nich je naša budúcnosť,“ povedal po odovzdávaní ceny Nadácie SPP predseda predstavenstva SPP, Jean-Jacques Ciazynski.

Súťaž New Talent – Cena Nadácie SPP, sa pre mnohých, dnes na celom svete známych umelcov, stala štartovacou čiarou medzinárodnej kariéry. K víťazom tejto súťaže patrí Peter Dvorský, Sergej Kopčák alebo Dalibor Karvay. Korene súťaže siahajú do roku 1969, kedy ju pod názvom Medzinárodná tribúna mladých interpretov inicioval Sir Yehudi Menuhin. Cieľom medzinárodnej súťaže mladých interpretov je dať príležitosť nadaným umelcom prezentovať sa v rámci takého významného festivalu, akým sú Bratislavské hudobné slávnosti. Organizátori festivalu i samotnej súťaže vytvárajú pre mladé talenty možnosť stretnúť renomované osobnosti svetovej hudby, ako aj porovnať vlastné umelecké smerovanie s rovnakou generáciou interpretov. Každoročne vysielajú priamy prenos či záznam tohto koncertu prakticky všetky rozhlasové stanice, ktoré sú členmi Európskej vysielacej únie (EBU). Aj preto je postup do finále dobrou propagáciou mladého umelca. Súťaž organizuje EBU spolu so Slovenským rozhlasom a Slovenskou filharmóniou v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti. Hlavným partnerom súťaže je Nadácia SPP.

Profil víťaza
Veit Benedikt Hertenstein pochádza z Augsburgu a hudbe sa začal venovať vo veku 5 rokov. Najprv študoval hru na klavíri a na husle a neskôr sa orientoval na hru na viole. Roku 2007 absolvoval s vyznamenaním štúdium na Hudobnej akadémii v Zürichu pod vedením profesora Nicolasa Cortiho, člena renomovaného kvarteta Amati a pokračoval v štúdiu sólovej hry na violu na Hudobnom konzervatóriu v triede profesorky Nobuko Imai. Počas štúdií sa zúčastnil viacerých interpretačných súťaži, stal sa prvým laureátom Nemeckej národnej súťaže mladých talentov, získal štipendium nadácie Jürgen Ponto a Nemeckej nadácie hudobného života v Hamburgu. Roku 2004 vyhral prvú cenu na súťaži Kiwanis v Zürichu, v nasledujúcom roku zvíťazil vo Frankfurte na súťaži Petra Pirazziho. V tom istom roku vyhral na 13. ročníku Národnej inštrumentálnej nadácie v Hamburgu, na ktorej získal aj nástroj z roku 1798 Gianbattistu Cerutiho z Cremony. Roku 2006 vyhral Koeckertovu súťaž, odniesol si 2. cenu zo súťaže Rahn v Zürichu a mimoriadnu cenu J. S. Bacha na súťaži Lionela Tertisa v Anglicku. Mladý umelec sa s veľkým úspechom zúčastnil roku 2007 súťaže Orpheus v Zürichu, na ktorej získal nielen najvyššie umelecké ocenenie, ale aj cenu, ktorá mu umožnila nahrať debutové CD pre spoločnosť Euro Classics. Na základe svojho prvenstva na Migros-Kulturprozent a súťaže Nadácie Kiefera Hablitzela získal roku 2008 umelecké štipendium.
Viet Hertenstein sa popri vlastnom štúdiu zdokonaľuje na majstrovských kurzoch pod vedením renomovaných osobností, ako Hatto Beyerle, Barbara Westphal, Hariolf Schlichtig, Gérard Caussé, Krzystof Penderecki, Nobuko Imai a Seiji Ozawa. Účinkoval na prestížnych festivaloch Schleswig-Holstei a na festivale v Oaxaca v Mexiku. Často spolupracuje s Orchestre de la Suisse Romande v Ženeve a hr- Sinfonieorchester vo Frankfurte.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový album Limp Bizkit s názvom Gold Cobra
<< predchádzajúci článok
Zdenka Predná chystá videoklip k druhému singlu