Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. augusta 2018

Veľkonočný ostrov požaduje od Londýna vrátenie unikátnej sochy moai



Domorodé úrady na Veľkonočnom ostrove požiadali čilskú vládu, aby im pomohla získať späť unikátnu monumentálnu sochu moai, ktorú z ostrova odviezli pred 150 rokmi Briti. V ...



Zdieľať
Ilustračné foto.Foto: TASR/AP
Santiago 7. augusta (TASR) - Domorodé úrady na Veľkonočnom ostrove požiadali čilskú vládu, aby im pomohla získať späť unikátnu monumentálnu sochu moai, ktorú z ostrova odviezli pred 150 rokmi Briti. V súčasnosti sa tento monolit s podobou ľudskej postavy nachádza v Britskom múzeu v Londýne.


Skulptúra Hoa Hakananai'a s výškou 2,4 metra bola ilegálne odnesená na fregate HMS Topaze Kráľovského námorníctva a venovaná ako dar britskej kráľovnej Viktórii. "Ide o jedinečný kus, jediné hmatateľné prepojenie s dvoma významnými fázami našej domorodej histórie," uviedli v utorok miestne úrady.

Z viac než 900 gigantických sôch s ľudskou podobou, ktoré sa nachádzajú na Veľkonočnom ostrove, bola väčšina vykresaná zo sopečného popola v 6.-17. storočí, avšak Hoa Hakananai'a, čo v domorodom jazyku znamená "tajný priateľ", je unikátna tým, že je z bazaltu, uvádza stanica France 24.

Vlani v decembri prevzali miestne úrady kontrolu nad ochranou, výskumom a spravovaním tamojšieho archeologického dedičstva. Časťou toho je aj úsilie o opätovné získanie niekoľkých ilegálne odnesených artefaktov vrátane inej sochy moai, ktorá je vo francúzskom Musée du quai Branly v Paríži.

Znovuzískaním sôch by sa symbolicky uzatvorila "smutná kapitola porušovania našich práv európskymi moreplavcami v 19. storočí", tvrdia miestni lídri. Tento pacifický ostrov Európania po prvý raz zaznamenali v roku 1722 a niekoľkokrát navštívili; medzi nimi aj Brit James Cook. V roku 1888 ho anektovalo Čile.

Veľkonočný ostrov je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a leží približne 3700 kilometrov od čilského pobrežia. Jeho obyvateľmi sú Polynézania, ktorí sú blízkymi príbuznými obyvateľov súostrovia Tahiti. Čile nedávno obmedzilo turistom čas, ktorý môžu na ostrove stráviť, i počet prisťahovalcov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Taliansky parlament schválil reformu pracovného práva presadzovanú M5S
<< predchádzajúci článok
Taliansko poskytne líbyjským pobrežným hliadkam ďalšie plavidlá