Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2017

Veľvyslanec: Status Slovákov pracujúcich v Británii je zabezpečený



Britský veľvyslanec na Slovensku, pán Andrew Garth



Zdieľať
Britský veľvyslanec na Slovensku, pán Andrew Garth Foto: Andrew Garth
Bratislava 30. novembra (TASR) - Britská vláda má záujem, aby 95.000 Slovákov v súčasnosti pracujúcich v Británii ostalo v krajine aj po jej odchode z Európskej únie. Status Slovákov pracujúcich v Británii je teda zabezpečený, uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave britský veľvyslanec na Slovensku Andrew Garth.


Londýnu podľa Gartha ide aj o zachovanie dynamicky sa rozvíjajúcich obchodných vzťahov so Slovenskom. "Obchod Británie so Slovenskom rastie rýchlejšie než s ktoroukoľvek inou európskou krajinou," upozornil Garth a dodal, že na britskom trhu v súčasnosti pôsobia stovky slovenských firiem, s čím súvisia aj tisícky pracovných miest na Slovensku.

Podľa Gartha má jeho krajina záujem aj o pokračovanie úzkej spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. "Bezpečnosť občanov je kľúčovou prioritou každého štátu," zdôraznil britský veľvyslanec, ktorý sa predtým stretol s predstaviteľmi slovenského parlamentu a akademickej obce.

Peter-Carlo Lehrell z poradenskej spoločnosti Fipra International informoval, že na Slovensku pôsobí 1377 britských firiem. "Od januára tohto roku to predstavuje 35-percentný nárast," upozornil. Priame finančné dopady brexitu sa podľa neho nedajú vyčísliť pred ukončením rokovaní medzi Bruselom a Londýnom.

Podľa ekonomického analytika Vladimíra Vaňa sa téma brexitu na Slovensku "trestuhodne podceňuje". Británia je totiž spolu s Francúzskom piatym najdôležitejším partnerom SR v EÚ po Nemecku, Českej republike, Maďarsku a Poľsku. Analytik pripomenul, že po príchode automobilky Jaguar Land Rover do Nitry váha Británie ako exportného partnera pre Slovensko ešte vzrastie.

"Napriek geografickej vzdialenosti je pre nás Veľká Británia ako obchodný partner porovnateľne dôležitá ako susedné Poľsko alebo Maďarsko," povedal Vaňo. Vyzdvihol tiež úlohu Británie ako zdroja investícií a skonštatoval, že táto krajina najmä z historických dôvodov funguje ako vstupná brána do EÚ pre mimoeurópsky kapitál, a to najmä z Číny a Indie.

Odchodom Británie sa v EÚ stratí silný hlas na podporu podnikania a slobodného globalizovaného trhu, z ktorého podľa Vaňa výrazne ťaží Slovensko i ďalšie krajiny strednej a východnej Európy.

Brexit bude zároveň znamenať aj odchod dôležitého podporovateľa Východného partnerstva. "To je téma, ktorú nemôžeme ignorovať vzhľadom na veľký ukrajinský trh," upozornil Vaňo a pripomenul, že Británia bola aj podporovateľom rozšírenia EÚ o krajiny Západného Balkánu vrátane Srbska.

"Pokiaľ ide o samotný brexit, čas letí veľmi rýchlo a priame ekonomické dôsledky brexitu sa na prvý pohľad počítajú rádovo na úrovni niekoľkých percent HDP," povedal analytik. Ďalšou hrozbou pre Slovensko by podľa neho mohlo byť spomalenie ekonomického vývoja u ďalších dôležitých obchodných partnerov Slovenska v EÚ.

"Najhorším možným scenárom by bol takzvaný tvrdý brexit, teda nedosiahnutie dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou," uviedol Vaňo. Obchodné vzťahy Británie a EÚ by sa v tom prípade začali v apríli 2019 zo dňa na deň riadiť len na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie vrátane colných opatrení.

"Tvrdý brexit by bol šokovou udalosťou, ktorej ekonomické dôsledky je v tejto chvíli ťažké vyčísliť," skonštatoval Vaňo.

"Je v bytostnom ekonomickom záujme Slovenska, aby sa podarilo dosiahnuť dohodu o brexite a aby sa podarilo vyhnúť scenáru tvrdého Brexitu," dodal analytik.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EÚ navrhuje nové nástroje na boj proti podvodom v oblasti DPH
<< predchádzajúci článok
Šabík: Zemný plyn bude zárukou flexibility pri výrobe elektriny z OZE