Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2018

Veľvyslanectvo USA vrátilo Vatikánu ukradnutý list Krištofa KolumbaPravá kópia listu Krištofa Kolumba z 15. storočia vystavená vo Vatikáne 14. júna 2018.Zdieľať
Pravá kópia listu Krištofa Kolumba z 15. storočia vystavená vo Vatikáne 14. júna 2018. Foto: TASR/AP
Vatikán 14. júna (TASR) - Spojené štáty odovzdali vo štvrtok Vatikánskej knižnici odcudzenú kópiu listu Krištofa Kolumba, ktorá bola z tejto inštitúcie ukradnutá a nahradená falzifikátom. Ide o pravú kópiu listu z roku 1493, v ktorom Kolumbus španielskeho kráľa informoval o objavení Ameriky, napísala agentúra AP.


Americké veľvyslanectvo list vrátilo po tom, ako americkí vyšetrovatelia zistili, že niekoľko pravých kópií tohto listu ukradli z knižníc po celej Európe a bez vedomia predstaviteľov týchto inštitúcií nahradili falzifikátmi.

Americká veľvyslankyňa vo Vatikáne Callista Gingrichová odovzdala tento vzácny list šéfovi vatikánskeho archívu, arcibiskupovi Jeanovi-Louisovi Bruguesovi a prefektovi Vatikánskej knižnice, biskupovi Cesarovi Pasinimu.

Pravý list z Vatikánskej knižnice skončil vo vlastníctve Američana z Atlanty, ktorý ho kúpil v roku 2004 v New Yorku od obchodníka so vzácnymi knihami v domnienke, že ide o legálny dokument. Originál listu vrátila po jeho smrti jeho manželka.

Originálny list napísaný Krištofom Kolumbom v španielskom jazyku bol prepísaný do niekoľkých kópií v latinčine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Newyorská prokurátorka žaluje Trumpa a jeho nadáciu
<< predchádzajúci článok
Volkswagen by mohol dostať v Nemecku pokuty aj od ďalších úradov

Veľvyslanectvo USA vrátilo Vatikánu ukradnutý list Krištofa Kolumba - diskusné fórum čitateľov