Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. januára 2007

Venezuelský parlament rozšíril prezidentove právomociVenezuelský parlament schválil v piatok výrazné rozšírenie právomocí úradujúceho prezidenta Huga Cháveza. Podľa zákona, ktorý parlament schválili v prvom čítaní, bude môcť Chávez ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Venezuelský parlament schválil v piatok výrazné rozšírenie právomocí úradujúceho prezidenta Huga Cháveza. Podľa zákona, ktorý parlament schválili v prvom čítaní, bude môcť Chávez počas 18 mesiacov prijímať zákony dekrétmi. Chávez vyhlásil, že rozšírené právomoci mu umožnia vybudovať základy nového hospodárskeho, politického a spoločenského systému. Zákon ostro kritizovala pravicová opozícia. Podľa predstaviteľa kresťanskodemokratickej strany sa Venezuela jeho prijatím nachádza "iba krôčik pred úplnou totalitou".

Chávez tvrdí, že nový zákon je nutný na uskutočnenie socialistickej reformy vrátane znárodnenia telekomunikácií, elektrární a plynárenského sektora. Chávez tiež plánuje zrušiť obmedzenie počtu funkčných období prezidenta, čo mu umožní opäť kandidovať v roku 2012. Chávez už vytvoril komisiu, ktorá má pripraviť rozsiahle zmeny ústavy. V prejave pred poslancami Chávez obhajoval už druhú revíziu ústavy od roku 1999 tým, že ústavu treba prispôsobiť "morálnym zmenám vo svete". Je tiež nutné odstrániť tie časti, "do ktorých sa oligarchom a kontrarevolucionárom podarilo vložiť svoje predstavy". O zmene ústavy by mali Venezuelčania rozhodnúť v referende, pravdepodobne koncom tohto roka.

Chávez zložil prezidentskú prísahu na ďalšie šesťročné funkčné obdobie 10. januára. Počas slávnostnej ceremónie prisľúbil, že vybuduje "socializmus na venezuelský spôsob" a na dosiahnutie tohto cieľa vynaloží všetky svoje sily. Ľavicový venezuelský prezident je v úrade od roku 1999. Spojenec Fidela Castra známy svojou protiamerickou rétorikou po presvedčivom víťazstve v prezidentských voľbách ohlásil hĺbkové reformy ústavy a zoštátňovanie dôležitých hospodárskych odvetví.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR nezaznamenala výpadky dodávok ani napriek ukrajinskej búrke
<< predchádzajúci článok
Premiér s prezidentom o šéfovi ŠÚ SR a zmenách v zdravotníctve