Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. júna 2011

Verejnosť by mala poznať platy odborárskych bossov



Verejnosť by mala mať právo poznať platové pomery odborárskych funkcionárov vo vedení Konfederácie odborových zväzov SR. Myslia si to deviati z desiatich oslovených Slovákov. S tým, že by ...



Zdieľať
oz kovo strajk Foto: SITABRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) - Verejnosť by mala mať právo poznať platové pomery odborárskych funkcionárov vo vedení Konfederácie odborových zväzov SR. Myslia si to deviati z desiatich oslovených Slovákov. S tým, že by verejnosť rozhodne mala právo poznať platy odborárskych bossov, súhlasí 71,7 % respondentov a podľa ďalších 19,8 % opýtaných by verejnosť skôr mala ako nemala poznať platy vedúcich odborárov. K tomu, aby verejnosť rozhodne nemala právo poznať odborárske platy, sa priklonilo 1,7 % opýtaných a "skôr nie ako áno" na otázku odpovedalo 2,9 % oslovených. Vyjadriť sa nevedelo 3,9 % respondentov. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre Republikovú úniu zamestnávateľov vykonala od 24. júna do 26. júna na vzorke 819 dospelých respondentov.


Za to, aby mala verejnosť, vrátane radových odborárov, právo vedieť, koľko ročne zarába prezident a viceprezidenti Konfederácie odborových zväzov (KOZ), je rozhodne 66,7 % opýtaných. S týmto postupom skôr súhlasí ako nesúhlasí 20,5 % Slovákov. Proti zverejňovaniu platov vedenia KOZ je rozhodne 4,2 % oslovených a skôr za to nie je ako je 4,9 % opýtaných. Nevedelo sa k tomu vyjadriť 3,7 % respondentov. Slováci si tiež myslia, že odbory by mali mať povinnosť zverejňovať výšku vyzbieraných členských príspevkov a účel ich použitia. Rozhodne si to myslí 74,1 % opýtaných a skôr si to myslí ako nie 18,4 % respondentov. Rozhodne proti zverejňovaniu členských príspevkov odborárov je 2,7 % oslovených a skôr nie je ako je za tento krok 2,3 % respondentov. K téme sa nevyjadrilo 2,5 % Slovákov.

KOZ je podľa siedmich z desiatich respondentov pod vplyvom politických strán. Rozhodne si to myslí 44,1 % opýtaných a skôr si to myslí ako nie 27,6 % oslovených Slovákov. Odborári rozhodne nie sú pod vplyvom politických strán podľa 5,5 % respondentov a skôr nie sú ako sú podľa 7,1 % opýtaných. K otázke sa nevyjadrilo 15,7 % oslovených. Zamestnancov by podľa väčšiny Slovákov mali rovnocenne zastupovať okrem odborárov aj zamestnanecké rady. Rozhodne sa za to vyslovilo 50,5 % opýtaných, pričom ďalších 26,9 % oslovených je skôr za to ako nie. Proti zrovnoprávneniu odborov a zamestnaneckých rád je rozhodne 8,2 % oslovených a skôr za to nie je ako je 3,3 % respondentov. Vyjadriť sa k tomu nevedelo 11,1 % Slovákov.

Väčšina Slovákov je tiež za dojednanie konkrétnych pracovných a mzdových podmienok kolektívnym vyjednávaním v rámci podniku. Za túto možnosť je rozhodne 45,8 % oslovených a ďalších 18,3 % opýtaných je skôr za to ako nie. Rozhodne dohodnutie pracovných a mzdových podmienok funkcionármi v odboroch preferuje 8,4 % Slovákov a 14,4 % opýtaných je skôr za to, aby pracovné a mzdové podmienky dohodli funkcionári v odboroch. K otázke sa nevedelo vyjadriť 13,1 % oslovených.

S tým, aby zamestnanec, ktorý sa stane verejným funkcionárom, požíval ochranu vo forme neobmedzene dlhého garantovania pracovného miesta vo firme, rozhodne súhlasí 11,6 % opýtaných. Skôr s tým súhlasí ako nie 9,8 % respondentov. Proti tomu je rozhodne 54,9 % respondentov a skôr je proti tomu ako nie 19,2 % opýtaných. K téme sa nevyjadrilo 4,5 % opýtaných Slovákov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čínsky premiér bude rokovať s Merkelovou
<< predchádzajúci článok
Gréci kupujú zlato, hotovosť držia v bezpečnostných boxoch