Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. apríla 2014

Verejnosť sa môže vyjadriť ku kvalite krajských ciest v dotazníku NKÚKu kvalite krajských ciest sa môže vyjadriť ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) totiž spustil na svojej internetovej stránke ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Adriana Antošková
Bratislava 24. apríla (TASR) - Ku kvalite krajských ciest sa môže vyjadriť ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) totiž spustil na svojej internetovej stránke dotazník, kde môže svoju spokojnosť či nespokojnosť s krajskými cestami vyjadriť široká verejnosť.


"Chceme aj prostredníctvom dotazníka zistiť názor širokej verejnosti na danú situáciu v oblasti regionálnej dopravy," opísala pre TASR riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Iveta Bieliková. Je to však podľa jej slov aj jedna z metód pri zhromažďovaní a vyhodnocovaní podkladov.

V súčasnosti totiž NKÚ kontroluje až do konca júna výstavbu, opravu a údržbu ciest druhých a tretích tried. Zameriava sa najmä na používanie výnosov daní z motorových vozidiel na tieto cesty. Chce navrhnúť alternatívnu možnosť výberu a následného prerozdelenia výnosu z tejto dane medzi jednotlivé samosprávne kraje.

Formou podobného dotazníka NKÚ oslovil aj Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia. "Vyplnené dotazníky nám poukážu na problémy a nedostatky, ktoré sú veľmi vážnou témou v našej spoločnosti a pomôžu aj pri navrhovaní opatrení na zastavenie trendu prehlbovania disproporcií medzi regiónmi," priblížila Bieliková. Aby sa následne zabezpečila porovnateľná kvalita ciest druhých a tretích tried v jednotlivých regiónoch Slovenska.

V dotazníku môže verejnosť odpovedať napríklad na to, ako je spokojná s kvalitou týchto ciest, ich zimnou údržbou či dopravným značením, ktoré je na ich umiestnené. Alebo tiež, či sa danému človeku stala dopravná nehoda, ktorá bola zapríčinená poškodením cesty.

Najvyšší kontrolný úrad si vzal pod drobnohľad krajské cesty

Cesty druhej a tretej triedy sa nachádzajú pod drobnohľadom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Ten totiž od polovice marca do konca júna preveruje výstavbu, opravu a údržbu ciest, ktoré spravujú všetky vyššie územné celky (VÚC) v krajine.

Podľa riaditeľky odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Ivety Bielikovej by výsledky kontroly mohli byť známe približne do konca augusta. Úrad zisťuje a zhodnocuje využívanie výnosu dane z motorových vozidiel v rozpočtoch samosprávnych krajov. Súčasne kontroluje aj rozsah využívania financií z tejto dane na výstavbu, opravu a údržbu krajských ciest. "Kontrolovaným obdobím sú roky 2010 až 2012," priblížila pre TASR Bieliková.

V súvislosti s kontrolou spustil NKÚ na svojej internetovej stránke aj dotazník pre verejnosť. V ňom môžu ľudia vyjadriť svoj názor na cesty druhej a tretej triedy. "Naším cieľom bude navrhnúť alternatívnu možnosť výberu a následného prerozdelenia výnosu z dane z motorových vozidiel medzi jednotlivé samosprávne kraje," opísala Bieliková. A to takú, ktorá by jasnejšie a adresnejšie zohľadňovala potreby krajov pri výstavbe, obnove a údržbe cestnej siete v ich správe.

Jednotlivé kraje majú totiž napríklad rôznu dĺžku ciest tohto typu, zaznamenávajú tiež rozdiely v priemernom počte mrazových a tropických dní alebo dní so snehovou pokrývkou. Zároveň sa líšia aj v počte evidovaných áut. "Predpokladáme, že výsledné materiály budú poskytovať zodpovedným inštitúciám aj spätnú väzbu na implementáciu odporúčaní do legislatívnych zmien," doplnila Bieliková.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V obci Dlhé nad Cirochou postavia novú kanalizáciu
<< predchádzajúci článok
Ochranné vrstvy pre potraviny