Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2017

Verhofstadt vyzval na zastavenie prístupových rokovaní Turecka do EÚ



Stúpenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zdvíhajú ruky pri čakaní na jeho posledné predvolebné zhromaždenie v Istanbule 15. apríla 2017 pred zajtrajším ústavným referendom v Turecku, ktoré má posilniť právomoci ...



Zdieľať
Stúpenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zdvíhajú ruky pri čakaní na jeho posledné predvolebné zhromaždenie v Istanbule 15. apríla 2017 pred zajtrajším ústavným referendom v Turecku, ktoré má posilniť právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a oslabiť parlament. Foto: TASR/AP
Brusel 17. apríla (TASR) – Na zastavenie prístupových rokovaní Turecka do Európskej únie dnes vyzval líder Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v europarlamente Guy Verhofstadt. Odôvodnil to ústavnými zmenami schválenými v referende a kritikou plebiscitu zo strany Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy.





"Navrhnuté ústavné zmeny dávajú prezidentovi Erdoganovi nielen autoritatívne právomoci, ale tiež narúšajú demokratický systém v Turecku a referendum nesplnilo štandardy Rady Európy," vyhlásil belgický europoslanec Verhofstadt.

Líder ALDE pripomenul, že turecká vláda bránila odporcom referenda a opozičným stranám vyjadriť svoj odmietavý postoj k navrhovaným ústavným zmenám. Poukázal na zistenia OBSE, ktorá tvrdí, že referendum sa neuskutočnilo v súlade s medzinárodnými štandardmi.

"Navyše, výsledok referenda bol veľmi tesný. Napríklad veľké turecké mestá hlasovali jasne proti zmene ústavy. Jediným logickým záverom zo strany EÚ by malo byť okamžité zastavenie prístupových rokovaní a prehodnotenie vzťahov medzi Tureckom a EÚ," zhrnul belgický expremiér Verhofstadt.

Pozorovatelia OBSE dnes zverejnili v Ankare správu, v ktorej sa píše, že obe strany kampane nemali rovnaké príležitosti a voliči nemali nezávislé informácie o kľúčových aspektoch reformy. Z dôvodu platného výnimočného stavu boli navyše obmedzené základné slobody, ktoré sú nevyhnutné pre demokratický proces.

Pozorovatelia OBSE vytkli Ankare aj zastrašovanie odporcov zmien, zmenu pravidiel hlasovania krátko pred termínom a fakt, že referendová otázka nebola uvedená na hlasovacom lístku.

OBSE a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE) vyslali do Turecka 63 pozorovateľov z 26 štátov.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Erdogan skritizoval pozorovateľov a zvažuje vypísanie ďalších referend
<< predchádzajúci článok
OSN: Pred bojmi v Mósule ušlo takmer 500.000 ľudí