Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. marca 2009

Vernisáž výstavy Devrima Erbila v Dvorane MK SR v BratislaveMinisterstvo zahraničných vecí Tureckej republiky, Veľvyslanectvo Tureckej republiky v Bratislave, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Národné osvetové centrum Vás srdečne pozývajú na výstavu ...Zdieľať
BRATISLAVA 30. marca (WN/PR) - Ministerstvo zahraničných vecí Tureckej republiky, Veľvyslanectvo Tureckej republiky v Bratislave, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Národné osvetové centrum Vás srdečne pozývajú na výstavu DEVRIMA ERBILA:


ISTANBUL – POETICKÉ ABSTRAKCIE – maľby, gobelíny, maľovanie na hodváb, rytiny
Miesto konania: DVORANA MK SR, Nám. SNP 33, Bratislava
Otvorené denne od 10,00 hod. do 18,00 hod. okrem pondelka
Slávnostné otvorenie výstavy – 1.4.2009 o 18,00 hod.
Výstava potrvá do 20.4.2009

Devrim Erbil sa narodil v meste Usak v roku 1937. V roku 1955 začal svoje štúdium na katedre výtvarníctva Národnej akadémie umení v Istanbule. V roku 1959 založil skupinu Soyutçu 7’ler (v preklade ”Sedem abstrakcionistov”).
Po absolvovaní štúdia výtvarníctva na Akadémii bol na nej od roku 1962 zamestnaný ako vyučujúci asistent. V roku 1963 bol jedným zo zakladateľov skupiny Mavi (v preklade „modrá“). V roku 1965 získal pán Erbil umelecké štipendium udelené španielskou vládou a začal študovať v Madride a Barcelone. V štúdiu ďalej pokračoval v Paríži a v Londýne. V roku 1968 bol v Turecku vybraný za „mladého umelca roka“.
V roku 1969 sa pán Erbil stal prezidentom Tureckej asociácie súčasných umelcov. V roku 1970 sa stal asociovaným profesorom na Akadémii, v roku 1975 pôsobil ako prezident Asociácie výtvarných umení. Pán Erbil sa stal v roku 1979 riaditeľom Múzea malieb a sôch a v tejto pozícii pôsobil tri a pol roka. V roku 1981 sa stal riadnym profesorom na Akadémii a v roku 1985 predsedom Katedry výtvarníctva na Univerzite Mimara Sinana. V roku 1988 bol vymenovaný za predsedu Katedry výtvarníctva na Univerzite Yýldýz. V roku 1991 mu bol udelený titul „štátny umelec“.
Diela pána Erbila sú často prezentované na výstavách v Turecku i v zahraničí. Vystavené boli aj na exhibíciách tureckého umenia realizovaných v iných krajinách. Zároveň pôsobí ako lektor a publikuje články na témy spojené s umením. Umelcove diela boli zaradené do množstva iných verejných a súkromných zbierok v Turecku a v zahraničí

Kontaktné osoby:
Andrea Buschova – buschova@nocka.sk
Mariana Dobrotová – dobrotova@nocka.sk
www.nocka.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tarja Turunen vystúpi 24. júna v Žiari nad Hronom
<< predchádzajúci článok
Google spustil v Číne bezplatné sťahovanie hudby