Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. apríla 2014

Veteráni západného odboja si prevzali finančné príspevky z Británie



Vojnoví veteráni a vdovy po vojnových veteránoch západného frontu z druhej svetovej vojny sa stretli 2. apríla 2014 v priestoroch klubu Ministerstva obrany SR, kde si prevzali finančné príspevky. Na snímke vľavo britský vojenský ...



Zdieľať
Vojnoví veteráni a vdovy po vojnových veteránoch západného frontu z druhej svetovej vojny sa stretli 2. apríla 2014 v priestoroch klubu Ministerstva obrany SR, kde si prevzali finančné príspevky. Na snímke vľavo britský vojenský pridelenec plk. Andres Shepherd v rozhovore s veteránmi západného odboja, uprostred chrbtom plukovník Milan Píka a vpravo nadporučík Štefan Miklánek. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 2. apríla (TASR) - Veteráni západného frontu 2. svetovej vojny a vdovy po nich si dnes už po 19. raz prevzali v Bratislave finančné príspevky za účasť na západnom odboji. Odovzdala im ich charge d'affaires Britského veľvyslanectva Gill Fraser a britský vojenský pridelenec Andres Shepherd. Príspevky sa vyplácajú z Dobročinného fondu Kráľovského letectva a pozemných síl.


Ako uviedol štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec, mnoho historických udalostí, skutočností najmä v oblasti boja za mier a slobodu je dnes menej známych, ako tomu bolo v minulosti. "Myslím si, že v súčasnosti to nadobúda na význame, keď naše bezpečnostné prostredie v Európe sa začalo trochu rozkolísavať. Aby si mladí ľudia uvedomili, že hodnoty, ktoré v súčasnosti máme, výdobytky, ktoré v súčasnosti máme, ako je sloboda, bezpečnosť, a samozrejme, aj prosperita z toho vyplývajúca, stáli naše predchádzajúce generácie mnoho životov a obetí," zdôraznil štátny tajomník. Podľa jeho ďalších slov je dôležité o tom hovoriť, pripomínať si tieto skutočnosti a zdôrazňovať, aké hodnoty nám tieto obety priniesli.



Finančný príspevok si taktiež prevzali poslední dvaja žijúci veteráni západného odboja Štefan Miklánek a Milan Píka. Miklánek odišiel zo Slovenska v roku 1939. Vo Veľkej Británii prešiel výcvikom, stal sa spojárom a neskôr ho prevelili k tankistom. Ako zástupca veliteľa tanku a rádiotelegrafista sa v roku 1944 zúčastnil na vylodení spojencov v Normandii pod velením veliteľa pozemných operácií generála B. L. Montgomeryho. Vojnový veterán Milan Píka sa v roku 1944 sa stal pobočníkom veliteľa Československého doplňovacieho strediska v britskom Cosforde.

Ako pripomenula Fraser, približne 5000 členov československých ozbrojených síl putovalo do Veľkej Británie, aby bojovalo po boku britských oddielov. "Všetci do jedného sú v našich myšlienkach, nikdy nezabudneme na ich obetu," dodala.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusko vyjadrilo znepokojenie kvôli pozastaveniu spolupráce s NATO
<< predchádzajúci článok
Cezhraničný projekt DeWaLoP predstavil svoje výsledky