Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. augusta 2014

Viac ako 60 percent Slovákov by uvítalo, aby sa kňazi ženili



Kňazi by nemali žiť v celibáte, ale malo by im byť dovolené ženiť sa. ...



Zdieľať
knaz cirkev kriz Aj v katolíckej cirkvi je viac ako polovica z oslovených katolíkov za túto možnosť, tvrdí sociológ Milan Zeman.BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Kňazi by nemali žiť v celibáte, ale malo by im byť dovolené ženiť sa.


Podľa výskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku si to myslí väčšina opýtaných Slovákov – 62 percent. Naopak, celibát pre kňazov chce 18,4 percenta respondentov.

Odporúčame:

Smer nechce zmenu financovania cirkví, tvrdí Daniel Krajcer

K viere sa hlási stále menej Slovákov, ukázalo sčítanie


Evanjelici sú častejšie za sobáše

Sociológ a autor výskumu Milan Zeman tvrdí, že najvyššiu mieru súhlasu v tejto otázke prejavujú prihlásení k evanjelickej cirkvi (87 percent zo všetkých evanjelikov), gréckokatolíci (84 percent), prihlásení k malým náboženstvám (81 percent), ale aj rímski katolíci (58 percent z prihlásených). "Teda aj v katolíckej cirkvi, v ktorej je toto problematická téma, je viac ako polovica z oslovených katolíkov za túto možnosť," hovorí Zeman.

Rovná tretina opýtaných je za to, aby mohli byť ženy vysvätené za kňaza, vyplýva ďalej z výsledkov prieskumu. Proti je 39,4 percenta respondentov.

"Medzi tými, ktorí s týmto nesúhlasia, sú najmä prihlásení k rímskokatolíckej cirkvi, spomedzi ktorých s touto možnosťou nesúhlasí vyše 47 percent (ale takmer 30 percent čiastočne alebo úplne súhlasí) a gréckokatolíci, spomedzi ktorých viac alebo menej nesúhlasí asi 31 percent," poznamenal Zeman.

S vysvätením žien súhlasia najmä evanjelici

Najvyšší súhlas s touto otázkou je naopak u evanjelikov (viac alebo čiastočne súhlasí 67 percent), ale napriek dlhoročnej praxi vysväcovania žien v tejto cirkvi nesúhlasí s takouto možnosťou takmer 20 percent spomedzi evanjelikov.

Výskum s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku sa konal od 29. mája do 8. júna na vzorke 1215 respondentov, dáta zbierala a spracovala agentúra Focus. Na projekte spolupracujú Sociologický ústav SAV, Ústav politických vied SAV a Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Tisíce Izraelčanov žiadalo ukončenie útokov z Gazy
<< predchádzajúci článok
Ukrajinskí pohraničiari začnú kontrolovať ruský humanitárny konvoj