Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

05. augusta 2007

Viac ako tri štvrtiny opýtaných Slovákov triedi odpadViac ako tri štvrtiny opýtaných Slovákov vo svojich domácnostiach triedi niektoré druhy odpadu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý spoločnosť TNS SK realizovala v júni tohto roka na vzorke 1 008 ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) - Viac ako tri štvrtiny opýtaných Slovákov vo svojich domácnostiach triedi niektoré druhy odpadu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý spoločnosť TNS SK realizovala v júni tohto roka na vzorke 1 008 respondentov. Necelá štvrtina, 23,1 percenta opýtaných uviedlo, že odpad netriedi a len 1,2 % respondentov sa k danej otázke nevedelo vyjadriť. Agentúru SITA o to informoval project manager spoločnosti TNS SK Kamil Charvát.

V porovnaní s celoslovenským priemerom triedia odpad viac ľudia z menších obcí do päťtisíc obyvateľov. Naopak, v dvoch najväčších slovenských mestách je podiel ľudí, ktorí odpad triedia, menší. V Bratislave a aj v Košiciach separujú odpad len šiesti z desiatich opýtaných.

Respondenti, ktorí uviedli, že vo svojich domácnostiach triedia odpad, triedia predovšetkým plasty a PET fľaše, ďalej sklo a papier. Len necelá pätina obyvateľov Slovenska triedi aj Tetrapak obaly.

Výskum tiež zisťoval, prečo štvrtina obyvateľov Slovenska (23,1 %) odpad netriedi. Necelá polovica týchto ľudí, uviedla, že nemá možnosť triediť odpad, ale keby túto možnosť mala, určite by ju využila. Ďalšia časť opýtaných uviedla, že síce túto možnosť má, ale triedenie odpadu považuje za komplikované, prípadne v tom nevidí zmysel. Len necelá desatina ľudí sa vyjadrila, že možnosť separovania odpadu nemá, a aj keby ju mala, tak by ju nevyužívala.

Výskum realizovala spoločnosť TNS SK omnibusovou metódou face-to-face rozhovormi. Vzorka 1 008 respondentov je reprezentatívna pre populáciu SR vo veku od 15 vyššie z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska a kraja.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kurz koruny sa v týždni hýbal oboma smermi
<< predchádzajúci článok
Vírus nákazy sa zhoduje s kmeňom z neďalekého laboratória

Viac ako tri štvrtiny opýtaných Slovákov triedi odpad - diskusné fórum čitateľov