Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2017

Viacerí poslanci SaS chcú pri koaličnom riešení amnestií voľnú ruku



Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) prichádza na premiéru filmu Únos 1. marca 2017 v Bratislave.



Zdieľať
Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) prichádza na premiéru filmu Únos 1. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislava 22. marca (TASR) - Viacerí poslanci z klubu SaS si v prípade hlasovania o koaličných zmenách umožňujúcich zrušiť Mečiarove amnestie žiadajú tzv. "zelenú kartu". Tá umožňuje poslancovi nebrať ohľad na dohody klubu. Potvrdila to podpredsedníčka Národnej rady SR z SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.


"Nie je to jednoduché. Nedôvera na strane opozície voči koaličnému návrhu je obrovská," poznamenala na dnešnej tlačovej konferencii, na ktorej avizovala aj štvrtkovú (23.3.) diskusiu s expertmi v parlamente k otázke zrušenia Mečiarových amnestií.

"Potrebujeme počuť od tých, ktorí tomu rozumejú a vedia ten návrh rozmeniť na drobné, či môžeme s pokojným vedomím a svedomím zahlasovať za koaličný návrh, ak zohľadnia naše pripomienky," vysvetlila podpredsedníčka parlamentu.

Poslanci začnú o zmenách umožňujúcich zrušenie Mečiarových amnestií rokovať na budúci týždeň v utorok 28. marca. Na stole sú dve riešenia, opozičné a koaličné. Ján Budaj z OĽaNO-NOVA navrhuje zrušiť Mečiarove amnestie prijatím ústavného zákona. Koalícia predložila balík zmien, ktorý označuje za ústavne čisté riešenie umožňujúce zrušiť amnestie. Koaličný návrh príde na rad pred opozičným a parlament by ho mal prijať v zrýchlenom režime.

Koaličné riešenie je o čosi komplikovanejšie ako Budajovo. Pozostáva z viacerých zmien. Národná rada SR má dostať v Ústave SR právomoc zrušiť amnestie a milosti prezidenta SR. Následne by mohla pristúpiť k zrušeniu Mečiarových amnestií. Rozhodnutie parlamentu má potom preskúmať Ústavný súd SR. Keď ho odobrí, bude platné.

Opozícia by mala vládnu iniciatívu podporiť, má však päť podmienok. Týkajú sa premlčania skutkov zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny a vraždy Róberta Remiáša, zastupovania na Ústavnom súde (ÚS) SR, dôraznej obhajoby zrušenia amnestií aj možnosti predkladať námietky zaujatosti voči niektorým ústavným sudcom.

Ďalej zrušenia nielen milosti exprezidenta Michala Kováča voči jeho synovi, ale voči všetkým, ktorým ju vtedy pre kauzu Technopol udelil. Opozícia tiež žiada, aby ÚS SR konal až v prípade, ak sa naň obráti 30 poslancov NR SR, a ďalej aby vedľajším účastníkom konania pred ÚS SR bol prezident SR aj vláda.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsko zvyšuje platbu pre migrantov, ktorí sa dobrovoľne vrátia domov
<< predchádzajúci článok
Taliani dostali za pokus o falšovanie peňazí 30 mesiacov väzenia