Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. októbra 2015

Vice News začala petíciu za prepustenie novinára zadržaného v Turecku



Spravodajská stanica Vice News dnes na dve hodiny odstavila svoje internetové stránky, aby tak pritiahla pozornosť verejnosti na prípad novinára iracko-kurdského pôvodu Muhammada ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Istanbul 21. októbra (TASR) - Spravodajská stanica Vice News dnes na dve hodiny odstavila svoje internetové stránky, aby tak pritiahla pozornosť verejnosti na prípad novinára iracko-kurdského pôvodu Muhammada Rasúla, ktorého zadržali na juhovýchode Turecka ešte koncom augusta. Informovala o tom agentúra AP.


Rasúl je vo väzbe s vysokým stupňom stráženia už osem týždňov. Turecké úrady ho koncom augusta zadržali spolu s dvojicou britských novinárov, dopisovateľom Jakeom Hanrahanom a kameramanom Philipom Pendleburym, ktorí pre Vice News nakrúcali reportáž o zrážkach medzi vládnymi jednotkami a kurdskými povstalcami.

Dvojicu Britov následne obvinili z podpory teroristickej organizácie a nariadili ich väzobné stíhanie. Oboch však už onedlho prepustili. Rasúl, ktorý pre dvojicu pracoval ako miestny vyjednávač, respektíve sprostredkovateľ, je však vo väzbe dodnes. V utorok dovŕšil vek 25 rokov, uviedla AP a dodala, že doposiaľ nie je zrejmé, z čoho ho turecké úrady vlastne obviňujú.

Mediálna spoločnosť Vice Media, pod ktorú spadá aj spravodajská stanica Vice News, dnes na dve hodiny začiernila dve svoje internetové stránky a uviedla na nich len odkaz, ktorým návštevníkov presmerovala na petíciu adresovanú tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, žiadajúcu ho o prepustenie zadržaného Rasúla.

Petíciu spoločnosť Vice Media zorganizovala v spolupráci s Výborom na ochranu novinárov (CPJ) - americkou neziskovou organizáciou so sídlom v New Yorku.

Výkonný riaditeľ CPJ Joel Simon označil Rasúlov prípad za "obrovskú nespravodlivosť", ktorá je zároveň pripomienkou nenahraditeľnej úlohy mediálnych spolupracovníkov, akými sú vyjednávači, dopisovatelia, prekladatelia či aj vodiči "riskujúci svoje životy pre to, aby nám priniesli správy".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Švédsko je pod čoraz väčším tlakom migrantov, kapacity nestačia
<< predchádzajúci článok
Vatikánsky prelát Charamsa už nie je duchovným