Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

03. januára 2019

Video: Čínska sonda Čchang-e 4 ako prvá pristála na odvrátenej strane MesiacaČínska sonda Čchang-e 4 pristála vo štvrtok ako vôbec prvá na odvrátenej strane Mesiaca. Informovali o tom štátne médiá, pričom tento úspech označili za "významný míľnik pri ...Zdieľať
aanska sonda a chang e 4 676x448 PEKING 3. januára (WebNoviny.sk) - Čínska sonda Čchang-e 4 pristála vo štvrtok ako vôbec prvá na odvrátenej strane Mesiaca.


Informovali o tom štátne médiá, pričom tento úspech označili za "významný míľnik pri skúmaní vesmíru". Sonda na Mesiaci pristála o 03:26 SEČ. Nosná raketa Čchang-čeng 3B s ňou vyštartovala zo základne Si-čchang v provincii S'-čchuan 8. decembra.

 

 

Sonda slúži aj ako robotické vozidlo


Čína už v máji vyslala na Mesiac družicu Čchüe-čchiao, ktorá teraz zabezpečuje komunikačné spojenie medzi Čchang-e 4 a Zemou.

Sonda, ktorá slúži zároveň ako robotické vozidlo, bude skúmať časti na povrchu aj pod povrchom južného pólu Mesiaca.

 

 

Ambiciózny vesmírny program


Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo napríklad uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru.

V roku 2013 na Mesiaci pristála so svojím prieskumným vozidlom Nefritový králik a na budúci rok na ňom plánuje pristáť aj so sondou v rámci misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je dopraviť na Zem vzorky.

Bude to pritom po prvý raz od roku 1976. Okrem iného tiež plánujú v 20. rokoch tohto storočia pristáť s prieskumným vozidlom na Marse.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Čínska sonda Čchang-e 4 ako prvá pristála na odvrátenej strane Mesiaca © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Seniori potrebujú zdravú a pestrú stravu
<< predchádzajúci článok
Režiséra S. Leoneho preslávili strhujúce westerny a gangsterské filmy

Video: Čínska sonda Čchang-e 4 ako prvá pristála na odvrátenej strane Mesiaca - diskusné fórum čitateľov