Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. novembra 2016

VIDEO: Divadelníci si výstavou uctili nedožitú storočnicu F. Dibarboru



V roku 1916 sa narodil v Bratislave divadelný a filmový herec, operetný spevák a kabaretiér FRANTIŠEK DIBARBORA. Zomrel 4.9.1987.



Zdieľať
V roku 1916 sa narodil v Bratislave divadelný a filmový herec, operetný spevák a kabaretiér FRANTIŠEK DIBARBORA. Zomrel 4.9.1987. Foto: ARCHÍV TASR/Jozef Teslík
Bratislava 25. novembra (TASR) – Pri príležitosti 100. výročia  narodenia Františka Dibarboru, významnej osobnosti slovenskej divadelnej, rozhlasovej, filmovej, televíznej a estrádnej tvorby, si ho naša prvá divadelná scéna s Divadelným ústavom uctili spomienkovou výstavou. Tá je v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) pod názvom František Dibarbora - milovník múz.




Fotografické dokumenty na závesných paneloch ho pripomínajú vo veselých aj dramatických javiskových i filmových úlohách počas celej hereckej kariéry. O jeho význame aj obľúbenosti svedčí veľké množstvo hereckých kolegov, divadelných pracovníkov aj priaznivcov umenia na štvrtkovej (24.11.) vernisáži.

"Túto veľkú a všestrannú hereckú osobnosť chcem predstaviť aj mladým, ktorí ho nemali možnosť poznať. Preto je tu prierez jeho činnosti od začiatkov v 30. rokoch. Po odchode do operety sa Dibarbora naučil estrádnemu herectvu, kabaretu, ktorý však nerobil ako nižšie umenie. Rád rozosmieval divákov, ale jeho humor nebol plytký. Na Novej scéne Národného divadla v rokoch 1946 do 1951 režiséri zistili jeho široký výrazový register, že je aj herecký analytik ľudskej duše i komik s noblesou. Začiatkom 50. rokov improvizoval s divákmi, čo bola vzácnosť. Nikdy nehral kráľov ani panovníkov, často predstavoval obyčajných ľudí, s ktorými sa diváci stotožnili. Vytvoril obdivuhodné ľudské kreácie," charakterizoval ho kurátor výstavy Karol Mišovic z Divadelného ústavu, ktorý ju chronologicky zostavil.

Filmovú a televíznu tvorbu predstavujú tituly od roku 1938 do 1969: Neporazená armáda, Vlčie diery, Dovolená s Andělem, V piatok trinásteho, Štvorylka, Posledná bosorka, Zemianska česť, Skalní v ofsajde, Poslední, Verejný žalobca a Príbehy z lepšej spoločnosti. Okrem umeleckých začiatkov (1938-1943) sú vo výbere inscenácie z rôznych období: Oáza smiechu v pochmúrnej dobe 1939-1945, Zlatá éra Činohry SND 1956-1962. Tiež v samostatných blokoch hercove legendárne komediálne kreácie v legendárnych inscenáciách režiséra Karola L. Zachara, estrádne vystúpenia z 50. rokov, Dibarborove divadelné réžie či dva panely s názvom Veľké osudy malých ľudí.

František Dibarbora (1916) absolvoval v rodnej Bratislave štúdium na Hudobnej a dramatickej akadémii (1934-1938) a ihneď nastúpil do Činohry SND. Na javisku stvárnil vyše 210 komediálnych aj tragických divadelných postáv. Účinkoval aj v rozhlasových hrách a pôsobil ako pedagóg na bratislavskej Vysokej škole múzických umení. Zomrel 4. septembra 1987 na následky tragickej automobilovej nehody na novootvorenom bratislavskom Prístavnom moste vo veku 70 rokov.

Výstava potrvá do 2. januára 2017



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ježiško bude mať v Bratislave poštovú schránku
<< predchádzajúci článok
Metallica chce stráviť na turné aspoň dva roky