Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júna 2013

Video: Dunaj dosiahol maximum, v Devíne armáda navýšila hrádzu



Starý most je uzatvorený. Kyvadlovú dopravu z Devína zrušili, voda je príliš vysoká. V Starom Meste rozdali ľuďom vrecia s pieskom. Od elektriny sú odpojené takmer tri stovky odberateľov.



Zdieľať
dunaj BRATISLAVA 6. júna - Hladina Dunaja v Bratislave sa v posledných hodinách nemení.


Podľa informácií hydrologického spravodajstva Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o 15:00 bol Dunaj v bratislavskom Devíne vysoký 972 cm a o 17:00 mal 971 cm.

Vo vodomernej stanici Bratislava, ktorá sa nachádza v centre hlavného mesta, mala hladina Dunaja o 15:00 úroveň 1032 cm a o 17:00 1031 cm. Hladiny v Devíne a v Bratislave boli o 17:00 ustálené.

V týchto úrovniach sa bude pohybovať niekoľko hodín, možno aj do rána. "Nepredpokladá sa, že by hladina Dunaja v Bratislave ešte stúpala," konštatoval pre SITA hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľubomír Krno.

Podľa hovorcu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivana Garčára je Dunaj už vo fáze kulminácie.

Hovorca vodohospodárov Krno zdôraznil, že Bratislavu ochránil pred storočnou vodou a vysokými škodami protipovodňový systém vybudovaný po veľkej povodni v roku 2002.

Protipovodňový systém stavali v rokoch 2005 až 2010 a stál takmer 33 miliónov eur, pričom približne 85 percent nákladov naň išlo z európskych zdrojov. Protipovodňový systém aj s tzv. mobilnými zátarasami, ktoré zvyšujú pevné brehy, by podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku mal v Devíne zvládnuť storočnú vodu s prietokom 11 000 metrov kubických za jednu sekundu a v centre Bratislavy až tisícročnú vodu s prietokom 13 500 metrov kubických za sekundu.

Vo štvrtok medzi 15:00 a 16:00 pracovníci povrchových vôd SHMÚ namerali priamym meraním z mosta SNP v Bratislave prietok 10 540 m3 za sekundu. "Táto hodnota predstavuje historicky najväčší priamo nameraný prietok na Dunaji v Bratislave," upozornila hydrologička zo SHMÚ Zuzana Danáčová. 

 
Ľudí v Devíne evakuovali

Ľudí z približne desiatich domácností v bratislavskom Devíne v skorých ranných hodinách evakuovali, informovala o tom prednostka devínskeho miestneho úradu Lenka Satinová.

Podľa nej tam hrozilo, že ich voda v lokalite pri Devínskej ceste od ostatného územia odreže.

Dohromady evakuovali 22 Devínčanov, je medzi nimi aj malé dieťa. Ľudí premiestnili do devínskeho domu kultúry, kde pre nich zabezpečujú pitnú vodu i stravu.

Ráno zrušili kyvadlovú dopravu na vojenských vozidlách, ktorou prepravovali ľudí z Devína smerom do centra hlavného mesta a späť, informoval o tom šéf krízového štábu v Bratislave Ľubomír Andrassy.

Voda na Devínskej ceste stúpla a Tatrovky by ju už nezvládli. V stredu ešte obyvateľov Devína prevážali.

"Vozidlá síce do mestskej časti chodia, prenášajú však len materiál pre povodňou ohrozenú oblasť," doplnil Andrassy.

V prípade potreby majú k dispozícii vojenské vozidlá – obojživelníky, ktoré môžu využiť v nevyhnutných prípadoch, pri zásobovaní čerpadiel pohonnými látkami či pri dovoze tovaru do Devína. K dispozícii bude v prípade potreby aj vrtuľník.

Kyvadlová doprava vojenskými vozidlami premáva teraz smerom do Dúbravky. "Dnes previezli vyše 385 ľudí," povedal minister obrany Martin Glváč.

V Devíne je až do odvolania zatvorená základná škola i škôlka.

V Devíne armáda zvyšuje hrádzu

Vojaci začali vo štvrtok o 14:00 v Devíne plniť vrecia s pieskom, ktorými zvýšia štandardnú hrádzu. "Mohli by sme sa spoliehať na predpovede, no rozhodli sme sa nečakať a povolali sme sto vojakov," povedal vo štvrtok na brífingu v Devíne minister obrany Martin Glváč. "Sú zabezpečené vrecia, autá sme poslali do Plaveckého Štvrtka pre piesok, od druhej sa tu začne vrecovanie, aby sme ešte zvýšili túto hrádzu a zabránili tomu, aby voda pretiekla," pokračoval.

Vrecia položia na regulárnu časť hrádze, ktorá nemá zvýšené ploty. Ako uviedol minister vnútra Robert Kaliňák, možno ešte položia vrecia aj na mobilné hradenia. "Pripravené vrecia budú aj pre prípad, že by sme uvažovali o podpore tejto samotnej hrádze, ktorá je vystavená a ktorú dopĺňa štandardná hrádza," dodal. Kaliňák pripomenul, že policajti strážia domy na Devínskej ceste pred rabovaním.

Starostka Devína Ľubica Kolková dúfa, že voda napokon neprekročí prognózovaný maximálny stav hladiny 971 centimetrov.





V Devínskej Novej Vsi chránia domy vrecia s pieskom

Obyvatelia nižšie položených ulíc v Devínskej Novej Vsi začínajú rozmiestňovať vrecia s pieskom, ktorými chcú ochrániť svoje domy pred stúpajúcou vodou z rieky Morava.

Všetky záhrady na Námestí 6. apríla a aj na ulici Istrijská sú už pod vodou. V noci voda dosiahla okraj prvého domu na konci mestskej časti. Na hranici tejto ulice sa končí betónová hrádza popri rieke Morava, ktorá lemuje cestu smerom na Devín.

Miestni ľudia sa aj trochu hnevajú, že túto hrádzu nedobudovali ďalej poza ich záhrady až k miestnemu rybníku, čo by zabezpečilo ich záhrady pred vodou. Viacerí už museli spustiť aj čerpadlá, ktorými odčerpávajú vodu z pivníc.


Morava zaliala aj úsek príjazdovej cesty k cyklomostu spájajúcemu Devínsku Novú Ves a Schlosshof a ľudia tu stavajú z vriec naplnených pieskom provizórnu hrádzu, aby sa voda nedostala k domom a záhradám na Mlynskej ulici.

Evakuovali záhradkársku osadu Malý Dunaj vo Vlčom hrdle


Niekoľkých ľudí z okolia Malého Dunaja v bratislavskom Vlčom Hrdle evakuovali. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mestskej časti Ružinov Miroslava Štrosová, ide o záhradkársku oblasť, ktorá nie je trvalo obývaná.

Na mieste bola podľa Štrosovej polícia, ktorá upozorňovala obyvateľov, že je potrebné priestor opustiť pre ohrozenie zaplavením vody z Malého Dunaja.

Podľa hovorkyne nejde o veľký počet obyvateľov, zatiaľ ich z chatiek evakuovali približne desať.

Dôvodom je príprava na zatopenie Malého Dunaja, s ktorým 33 záhrad bezprostredne susedí. Vodohospodári Malý Dunaj zaplavia, aby vyrovnali tlak na hrádzu, ktorá je na priamom toku Dunaja. Predpokladajú, že hneď, ako sa dvihne hladina Malého Dunaja, voda sa dostane aj do ich záhrad. V niektorých už je voda aj teraz.

Karloveská lodenica je pod vodou do polovice okien

Areál klubu vodných športov v Karloveskej zátoke v Bratislave je už celý pod vodou.

Z garáží, kde zvyčajne skladujú lode, je už vidieť len strechy a horný okraj dverí.

Budova klubovne má aktuálne vodu do výšky polovice okien. Podľa vyjadrení správcu Ivana Saska väčšinu lodí, ktoré mohli, ešte pred zaplavením odviezli.

V budove sú už len niektoré z nich, ktoré dali na najvyššie priečky a uložili nabok, aby boli škody čo najmenšie. Už teraz je tu voda vyššia ako pri povodni v roku 2002.

Aktuálne je voda vyliata aj na trávniku vedľa novostavby obytných domov v Karloveskej zátoke. Táto budova je však postavená na svahu, ktorý je od vody ešte niekoľko metrov.

V Starom Meste rozdali vrecia s pieskom

Mestská časť Bratislava - Staré Mesto rozdala obyvateľom viac ako tisíc vriec a 17,5 tony piesku, pretože do pivničných priestorov presakuje podzemná voda.

"V súčasnosti nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, avšak Staré Mesto opätovne odporúča obyvateľom vyniesť z pivníc všetky cenné predmety alebo predmety, ktoré môžu pri styku s vodou poškodiť majetok či zdravie ľudí. Na základe odporúčaní hasičského zboru mestská časť vyzýva obyvateľov, aby neodčerpávali vodu z pivníc, kým sa hladina Dunaja nedostane na nižšiu úroveň. Rýchlym odčerpaním vody by totiž mohla byť narušená statika budov," upozornil hovorca Miestneho úradu Bratislava - Staré Mesto Tomáš Halán.

Krízový štáb mestskej časti Bratislava - Staré Mesto o 15:00 vyhodnotil aktuálnu povodňovú situáciu v centre mesta.

Staré Mesto upozorňuje obyvateľov, že aj po znížení hlady Dunaja na štandardnú úroveň môže v niektorých prípadoch prísť počas nasledujúcich dvoch týždňov k presakovaniu podzemných vôd do pivníc. "V prípade ohrozenia životov sa obyvatelia majú ihneď kontaktovať so záchranármi na linke Integrovaného záchranného systému na čísle 112," dodal Halán.
 
Dopravné obmedzenia


V Bratislave je pre povodne nové dopravné obmedzenie, neprejazdná je Matejkova ulica v smere na Dlhé diely aj v smere z Dlhých dielov. Dôvodom je zaplavenie Devínskej cesty.

Cesta medzi Devínskym jazerom a Vysokou pri Morave je uzavretá, naďalej neprejazdné je Tyršovo a Slovanské nábrežie, Viedenská i Devínska cesta. Niektorí Petržalčania sú pripravení na evakuáciu.

Polícia opätovne žiada účastníkov cestnej premávky, aby rešpektovali dopravné obmedzenia a pokyny policajtov.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Na Dunaji namerali historicky najväčší prietok (6. 6. 2013)
 Obrazom: Letecké zábery na Dunaj a zatopené časti Bratislavy (6. 6. 2013)
 Dunaj stále stúpa, museli evakuovať aj ľudí (6. 6. 2013)
 Obrazom: Dunaj ako ho nepoznáte, od sveta odrezal aj Devín (6. 6. 2013)
 S veľkou vodou bojujú aj na juhu Slovensku, uzatvorili cesty (6. 6. 2013)
 Predpovede zlyhali, Dunaj bude kulminovať na vyššej úrovni (6. 6. 2013)
 Obrazom: Hrozivo vyzerajúci Dunaj pri západe slnka (6. 6. 2013)
 Mimoriadna situácia trvá, časť Petržalky možno evakuujú (5. 6. 2013)
 Obrazom: Pozrite si nočný rozvodnený Dunaj (5. 6. 2013)
 Dunaj prelomil rekord, očakáva sa storočná voda (5. 6. 2013)



nasledujúci článok >>
Štvrtok bude teplý, ale s dažďom i búrkami
<< predchádzajúci článok
Regionálne športové hry majú byť najväčšie na Slovensku