Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. februára 2013

Video: Fidel Castro sa nečakane objavil na verejnostiKubánsky revolučný líder Fidel Castro sa v nedeľu po niekoľkých mesiacoch nečakane objavil na ...Zdieľať
fidel castro opat na verejnosti Revolučný líder Fidel Castro prišiel osobne odovzdať svoj hlas v parlamentných voľbách.Foto: SITA/APHAVANA 4. februára (WEBNOVINY) - Kubánsky revolučný líder Fidel Castro sa v nedeľu po niekoľkých mesiacoch nečakane objavil na verejnosti.


Stalo sa tak počas parlamentných volieb, keď 86-ročný Castro prišiel osobne odovzdať svoj hlas v havanskej štvrti El Vedado. Bývalý prezident, ktorý z funkcie odstúpil v roku 2006 pre zdravotné problémy, vyjadril pred novinármi presvedčenie, že napriek ekonomickému embargu zo strany USA revolúcia uspela.

"Kubánci sú skutočne revolučný národ. História to potvrdila," povedal Castro davu prívržencov a novinárov. Ocenil tiež vytvorenie Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC), ktorému Kuba momentálne predsedá. Castro odovzdal moc na Kube svojmu bratovi Raúlovi v júli 2006. Na verejnosti sa naposledy ukázal v októbri minulého roku.

Kubánci si v nedeľu volili 612-členný parlament, ktorý sa koncom februára postará o znovuzvolenie prezidenta Raúla Castra. Oponenti režimu hlasovanie už vopred odmietli ako "frašku".

Obrazom: Fidel Castro volíUpozornili na to, že počet kandidátov, ktorí sa o poslanecké mandáty na ďalších päť rokov uchádzajú, je identický s počtom parlamentných kresiel, čo znamená, že výsledok je dopredu stanovený. Hoci Kuba prezentuje svoj volebný systém ako demokratický, existuje len jedna legálna strana - komunistická, predvolebná kampaň je zakázaná a disidenti vo voľbách nesmú kandidovať.

Po parlamentných voľbách bude nasledovať voľba Štátnej rady, najvyššieho orgánu komunistického ostrova a jej predsedu, ktorým je momentálne Raúl Castro. Keďže rada Castra vo funkcii takmer isto potvrdí, ostane hlavou štátu ďalších päť rokov.

Video: Fidel Castro opäť na verejnosti

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štefan Harabin vypísal voľby na podpredsedu najvyššieho súdu
<< predchádzajúci článok
Najkrajšie ľadové sochy na hrebienku vytvorili Česi

Video: Fidel Castro sa nečakane objavil na verejnosti - diskusné fórum čitateľov