Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2017

VIDEO: Filmy jubilanta Martina Šulíka sa stretli s veľkým ohlasom



Režisér Martin Šulík



Zdieľať
Režisér Martin Šulík Foto: TASR/Michal Svítok
Žilina/Bratislava 20. októbra (TASR) - Filmový režisér, scenárista a príležitostný herec Martin Šulík je jednou z najvýraznejších osobností slovenského hraného filmu 90. rokov minulého storočia. V piatok 20. októbra bude mať 55 rokov.


Jeho filmografiu tvoria napríklad snímky Všetko čo mám rád (1992), Záhrada (1995), Krajinka (2000) alebo Cigán (2011). Režisér je laureátom dvoch Českých levov (oba 1995), v roku 1995 a tiež v roku 2011 si prevzal Zvláštnu cenu poroty na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v českých Karlových Varoch. Šulíkovo filmárske umenie bolo viackrát ocenené Národnou filmovou cenou Slnko v sieti.



Martin Šulík sa narodil 20. októbra 1962 v Žiline ako syn martinského a žilinského divadelného herca Antona Šulíka. V rokoch 1981-1986 študoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Štúdium ukončil stredometrážnym hraným filmom Staccato (1986).

Šulíkovým celovečerným režisérskym debutom je dráma Neha (1991), na ktorej spolupracoval so scenáristom Ondrejom Šulajom. Ďalej režíroval úspešné filmy Všetko čo mám rád (1992), Záhrada (1995), Orbis Pictus (1997), Krajinka (2000) či Cigán (2011).

Všetky jeho diela sa stretli s veľkým ohlasom a získali mnohé ocenenia. Krehká komédia Záhrada bola ocenená viacerými Českými levmi, Cenou slovenskej filmovej kritiky, niekoľkými oceneniami na MFF Karlove Vary aj Cenou českých filmových kritikov. Film uspel tiež na festivaloch v nemeckom Mannheime a Cottbuse, v talianskej Bologni a Turíne a vo francúzskych mestách Saint Etienne a Belfort.

Poviedkovú drámu Krajinka v réžii Martina Šulíka zvolila Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) do výberu na oscarové nominácie. V januári 2003 premietali niektoré Šulíkove filmy v kanadskom Montreale v rámci Mesiaca slovenskej kultúry pre vybraný okruh divákov.

Prvé slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutočnilo 8. decembra 2006 a SFTA nimi ocenila filmovú tvorbu z obdobia rokov 2004–2005. Cenu za najlepší film získala snímka Slnečný štát alebo hrdinovia robotníckej triedy (2005) režiséra Martina Šulíka.

V roku 2007 sa filmár režijne a čiastočne aj scenáristicky podieľal na dokumentárnom filme o Martinovi Slivkovi, jednej z najvýznamnejších postáv slovenskej kinematografie, tvorcovi slovenského dokumentárneho národopisného filmu a etnografovi s názvom Martin Slivka - muž, ktorý sadil stromy.

Do jeho bohatej televíznej a dokumentárnej tvorby patria aj diela Zlatá šedesátá (2009), Miloš Forman (2009), 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna (2010), Milan Čorba (2014) alebo Československý filmový zázrak (2014).

Ako herec sa Martin Šulík predviedol napríklad vo filmoch Uhol pohľadu (1984), Zakázané uvoľnenie (1986) alebo Výlet (2002).

Slovenský filmový ústav vydal v roku 2003 výpravnú publikáciu autorov - Ondreja Šulaja, Mareka Leščáka, Dušana Dušeka a Martina Šulíka s názvom 5 scenárov. Prináša kompletné znenie scenárov k filmom Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis Pictus a Krajinka. Kniha navyše vďaka bohatej obrazovej prílohe približuje mnohé neopakovateľné scény z obľúbených filmov.

Na najväčšom nesúťažnom filmovom festivale v Českej republike s názvom Letná filmová škola, ktorý organizuje Asociácia českých filmových klubov, si Martin Šulík v júli 2012 prevzal výročnú cenu, ocenenie za humanizmus, citlivosť, provokatívnu spiritualitu svojich snímok.

V septembri 2016 sa Martin Šulík stal prezidentom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA).





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Študentský festival súčasnej hudby Orfeus prinesie štyri koncerty
<< predchádzajúci článok
Muchova Slovanská epopeja patrí podľa súdu Prahe