Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. septembra 2017

VIDEO: Hrad Lietava predstavuje nová expozícia



Lietavský hrad, ktorý sa nachádza medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, je unikátom v rámci celej strednej Európy.



Zdieľať
Lietavský hrad, ktorý sa nachádza medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, je unikátom v rámci celej strednej Európy. Foto: TASR - Erika Ďurčová
 
Lietava 2. septembra (TASR) – Na hrade Lietava dnes v rámci dňa otvorených dverí a pri príležitosti 450. výročia narodenia Juraja Thurzu sprístupnili novovytvorenú expozíciu.


"Ľudia v nej spoznajú históriu hradu, Združenia na záchranu Lietavského hradu a archeologických nálezov. Sú tu väčšinou originály nájdené na Lietavskom hrade a repliky drahších vecí. Je veľmi zaujímavá a verím, že návštevníci ju ocenia," povedal výkonný riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu Ľubomír Chobot s tým, že expozícia bude otvorená celoročne.

Pripomenul, že Juraj Thurzo sa narodil priamo na Lietavskom hrade. "Bol veľkou osobnosťou stredoveku a je pre nás cťou, že sme mohli expozíciu otvoriť pri príležitosti jeho výročia," podotkol Chobot.

Podľa starostu Lietavy Pavla Gašpierika je hrad dominantou obce. "Každý občan je hrdý na hrad, pretože je národnou kultúrnou pamiatkou. Obec dlhodobo podporuje rozvoj cestovného ruchu a činnosť združenia. Tento rok dokonca poslanci obecného zastupiteľstva schválili vstup obce do združenia ako člena. Dúfam, že spolupráca sa bude prehlbovať. Podľa štatistiky Oblastnej organizácie cestovného ruchu návštevnosť hradu medziročne stúpla na 30.000 ľudí," uviedol starosta Lietavy.



Združenie na záchranu Lietavského hradu pracuje podľa Chobota na jednej z najrozsiahlejších zrúcanín na Slovensku od roku 1999. "Prvá stavebná činnosť sa spustila až v roku 2003. Dovtedy sme riešili právne záležitosti ohľadom zlegalizovania hradu. Hybnou silou celého projektu na hrade je zapojenie nezamestnaných, ktorí pracujú šesť až sedem mesiacov každý pracovný deň a sú naozaj dobre zaškolení. Na prácach sa podieľajú dobrovoľníci, nezamestnaní, firemní dobrovoľníci a remeselníci, bez ktorých by sa práce nepohli," dodal Chobot.

Dlhodobým cieľom je zakonzervovať celú zrúcaninu, aby slúžila ako turistická atrakcia. "Hrad je dnes na rozlohe 0,9 hektára zastavanej plochy. V historických dobách na 1,5 hektára zastavanej plochy. Je to obrovský objekt, ktorý si vyžaduje naozaj veľké množstvo času a financií. Preto staviame budúcnosť projektu hlavne na krátkodobých cieľoch. To znamená, že každoročne je naplánované, čo sa urobí, a to sa snažíme aj plniť," uzavrel výkonný riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko jubiluje
<< predchádzajúci článok
Ocenenie Majster ľudovej umeleckej výroby si prevezme šesť výrobcov